Hava Durumu

Gürer'den gübre uyarısı !..

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  Tarım ve Orman Bakanlığınca bir yılda  yüzde 342  artığını belirtiği gübrede Avrupa’daki doğalgaz fiyat artışı ile yeni bir fiyat yükseliş  dalgası oluşabileceği uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2022 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2022 17:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer'den gübre uyarısı !..

Gürer” Sahte gübre çiftçinin korkulu rüyası oldu”

Gürer, Gübrede artan sahte gübre olayları nedeni ile denetimlerin artırılmasını istedi.


Edirne,Manisa,İzmir,Tokat,Antalya, Denizli,Elazığ’ı ve Niğde’de rastlanan sahte gübre olayının artan gübre fiyatlar ile giderek daha çok rastlanan bir duruma erdiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada,  sahte gübrelere dikkat çekti ve Avrupa’daki doğalgaz fiyatlarındaki değişkenliği nedeniyle ülkemizdeki gübre fiyatlarındaki  yeni dalgalanma olasılığı ile artacak gübre fiyatlarının sahte gübre sahtekarlığının dahada artmasına yol açabileceğini söyledi.Denetimler arıtılmasını  ve çiftçi gübre gideri yarısını iktidarın karşılaması gerektiğini ifade etti.


"ÇİFTÇİ GÜBRE ALAMIYOR"


Avrupa’da doğalgaz fiyatlarındaki artışın ülkemizde gübre fiyatlarını  etkilemesinin olası olabileceğini ifade eden Gürer, “Ülkemiz, Asya ülkelerinden gübre ithal etmesine rağmen gübre fiyatları Avrupa’daki fiyatları göre ayarlandığı için gübre fiyatları da sürekli artıyor. Bir yıl içinde gübreye  Bakanlık soruma verdiği yanıtta yüzde 342 zam geldiğini belirtti.Bu durumda çiftçinin özellikle sonbaharda ekim yaparken gübreyi kullanma şartları zorlaşıyor.Hangi gübre çiftçi için ihtiyaç ise o gübre fiyatı artırılıyor ” dedi. 


"GÜBRE FİYATLARINA DİKKAT"
Yaygın kullanılan Üre gübre, üste gübre, DAP gübre  taban gübre  olduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin lira civarında, Sonbaharda gelecek yıl için ekim yapılacak ve çiftçi verim alabilmek için taban gübre atması gerekiyor.Taban gübre DAP gübre ise tonu 18 bin lirayı buldu.Şubat 2022’de DAP gübre tonu 10200 TL idi. Çiftçi ihtiyacı olan gübre hızla artıyor.krizle birlikte özellikle Avrupa ülkelerinde doğalgaz fiyatlarındaki artış, ülkemizde gübre fiyatlarının artmasına yol açabilir. Gübre fiyatları  dahada artabilir ” diye konuştu. 


"TARIMDAKİ VERİM GÜBREYE BAĞLI"


Türkiye’nin İran ve Mısır gibi ülkelerden gübre ithal ettiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi  Gürer, “tarımdaki yanlış uygulamalar sonucu ne yazık ki gübre gibi, yem gibi çiftçiliğin sürdürülebilirliğini sağlayan girdileri de ithal etmek zorunda kalıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 


"SAHTE GÜBREYE DİKKAT!"


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gübre fiyatlarındaki artışın dolandırıcı ve sahtekarları da harekete geçirdiğini belirterek, Edirne,Manisa,İzmir,Tokat,Antalya, Denizli, Elazığ’ı ve Niğde gibi illerde sahte gübre olaylarının yaşandığını hatırlattı.
Üreticileri dikkatli olmaları konusunda uyaran Gürer, yetkililerin de bu konuda denetim ve kontrollerini sıklaştırması gerektiğine işaret etti. 
Ömer Fethi Gürer, Niğde’de 17 üreticinin ihbarı üzerine sahte gübre olaylarıyla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını, önümüzdeki dönemlerde de sahte gübre olaylarının artma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.  Gürer "Çiftçi zor şartlarda biraz ucuz diye aldığı gübre ile dolandırıldığını tarlaya attığı gübreden verim alamayınca fark edip bir kez daha yıkılıyor." dedi.


"YARI YARIYA SÜBVANSE ŞART"


CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  önümüzdeki dönemlerde gübre konusunda çiftçiyi sübvanse edecek desteklerin verilmesi gerektiğini de ifade ederek, gübrenin yarısını devlet, yarısını da çiftçinin karşılayacağı bir uygulamanın hayata geçirilmesini istedi. Gürer, Gübresiz ekim gıda da krizi tetikler,verim ve rekoltenin düşmesi  gıda güvenliği ve gıdaya erişim noktasında ciddi sorunlara yol açabilir” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.