Hava Durumu

GÜRER: ÇİFTÇİ GERÇEK MANADA DESTEKLENMELİ

CHP Milletvekili Gürer, hububat taban fiyatı ile mazot fiyatındaki artışlara değindi. 

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2022 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2022 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
GÜRER: ÇİFTÇİ GERÇEK MANADA DESTEKLENMELİ

Gürer” TMO bir ton buğday satan çiftçi  taban fiyata göre geçen yıl 307 litre mazot alabilirken bu yıl  prim dahil taban fiyat ile 251 litre mazot alabiliyor”

  
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TMO’nun açıkladığı hububat taban fiyatının, artış gösteren mazotfiyatları karşısında, üreticinin ton başına daha az kazanç sağlamasına neden olduğunu belirtti.


Geçen yıl 2250 lira olan bir ton buğdaya karşılık üreticinin 307  litre mazot alabiliyorken, bu yılki destekleme pirimi dahil 7050 lira olan taban fiyatla ancak 251 litre mazot alabildiğine dikkat çeken Gürer, aradaki farkın 56 litrelik mazot fiyatına denk geldiğini, bunun karşılığının da bugünkü mazot fiyatıyla 1500 lira olduğunun altını çizdi. 


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı 2022 yılı hububat taban fiyatını, çiftçinin kullandığı mazot fiyatının bir yıl içindeki yükselişiyle kıyaslayarak, aradaki farkın çiftçiler üzerinde oluşturduğunu mağduriyete dikkat çekti. 


GÜRER: "HUBUBAT TABAN FİYATI ARTTI AMA"


CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, TMO’nun bu yıl sert ekmeklik buğday için 6050 lira, arpa için de 5 bin 500 lira taban fiyat belirlediğini anımsatarak, “Ayrıca buğday için 1000 lira alım primi, arpa içinde 500 lira alım primi belirlendi. Böylece desteklemelerle birlikte bir ton buğday fiyatı 7 bin 50 lira,  arpa taban fiyatı ise 6 bin liraoldu” hatırlatmasında bulundu. 


GÜRER: "MAZOTTAKİ ARTIŞ, BUĞDAYDAKİ ARTIŞI KATLADI" 


2021 yılında ise buğday taban fiyatının 2 bin 250 lira, arpa taban fiyatının ise 1750 lira olduğunu hatırlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl bu aylarda 7 lira 32 kuruş olan mazot fiyatının ise dün itibariyle 28 lira 8 kuruşa çıktığını dikkat çekti. 


"ÜRETİCİNİN GEÇEN YILA GÖRE TON BAŞINA 56 LİTRE MAZOT KAYBI VAR"


Buğday taban fiyatı için mazot fiyat artışının kıyaslayan  Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıl bir ton buğdayla 307 litre mazot alabilen çiftçi, bu yıl destekleme primi dahil bir ton buğdayla 251 litre mazot alabiliyor. Aradaki fark 56 litre mazot. Çiftçinin buğday ton başına 56 litre mazot kaybı var. Bu da bugünkü mazot fiyatıyla yaklaşık 1500 lira ediyor” diye konuştu. 


Çiftçinin mazotla kıyaslandığında, arpa taban fiyatında da geçen yıla göre zarar ettiğini belirten CHP Milletvekili Gürer, “Geçen yıl taban fiyatı 1750 lira olan bir ton arpa ile 239 litre mazot alınabilirken, bu yıl destekleme alım primi ile birlikte 6 bin lira olan bir ton arpa ile ancak 214 litre mazot alınabiliyor. Arada 25 litre fark var ” şeklinde konuştu. 

Geçen yıl 8 Haziranda 7 lira 32 kuruş olan mazot fiyatının bu yılın aynı gününde 28 lira 8 kuruşa çıktığını belirten CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Mazot artış oranının buğday taban fiyatı artış oranını katladığı görülüyor. Mazot ve buğday taban fiyatı artışı üzerinden bir kıyaslama yapıldığında, çiftçinin bugünkü taban fiyatla geçen yıla göre daha düşük  kazanç  elde edeceği görülüyor” dedi. 


Çiftçinin en önemli girdi maliyetlerinden biri olan mazotun yanı sıra gübre fiyat artışının da çok yüksek olduğuna değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gübreye geçen yıla göre yüzde 342 zam geldi. Çoğu çiftçi tarlasına taban ve üst  gübre atamadı. Atanlarda sınırlı attı. Bununda verime yansıması olacak ” diye konuştu.


Buğday taban fiyatının en az 7 bin lira ve destekleme alım primi ile birlikte bu rakamın 8 bin lira olması gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Gübre ve mazot fiyatlarındaki artış ile taban fiyat oranındaki artış kıyaslandığında, çiftçi geçen yıla göre daha az kazanç sağlayacak. Çiftçinin mağduriyeti giderek artıyor. İktidar çiftçiye destek veriyormuş gibi yapıyor ama özünde, olaya matematiksel olarak baktığımızda destek verilmediği görülüyor” ifadelerini kullandı. 


"ÇİFTÇİ GERÇEK MANADA DESTEKLENMELİ"


CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Girdi maliyetleri sürekli artarken ve çiftçinin kazancı azalırken, önümüzdeki dönemlerde tohumun toprakla buluşması da azalacak gibi görüyor. O nedenle çiftçi gerçek manada desteklenmeli” diye konuştu. 


 
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.