Hava Durumu

Gürer” Çiftçi BAĞKUR’unu ödeyemiyor “

Girdi fiyatlarındaki artışın çiftçinin belini büktüğünü ifade eden Gürer, çiftçinin BAĞ-KUR primine uygulanan yüzde 5 oranındaki hazine teşvik indiriminin en az enflasyon oranında artırılması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2022 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2022 12:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer” Çiftçi BAĞKUR’unu ödeyemiyor “

Gürer: “Ziraat Bankası’nın faizsiz kredi limiti 250 bin liraya yükseltilmeli”

Gürer: “Çiftçinin BAĞ-KUR Priminde indirim yapılsın”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, çiftçilerin yaşadığı ekonomik sorunlara değindi, çözüm önerilerini sıraladı. 

GÜRER, TBMM GENEL KURULU’NDA KONUŞTU 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada çiftçilerin farklı sorunlarla boğuşarak üretimi sürdürmeye çalıştığını anlattı. 

GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK ARTTI 

Girdi fiyatlarındaki artışların maliyetler üzerindeki baskısının bir yıldır kırılamadığını ve arttığını kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerimiz BAĞ-KUR primlerini de ödemekte zorlanmaktadır. 2022 yılı tarım BAĞ-KUR primi aylık 1.668 lira olmuştur. Ekonomik buhran çiftçilerin bellerini bükmüş, BAĞ-KUR primini dahi ödeyemez hâle getirmiştir” dedi.

ZİRAAT BANKASI KREDİ LİMİTİ YÜKSELTİLMELİ 

Prim gün sayısının on beş güne çekilmesi ve çiftçilerin primlerine uygulanan yüzde 5'lik hazine teşvik indiriminin en az enflasyon oranında artırılması yönünde bir beklenti olduğuna vurgu yapan  Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerimiz ayrıca Ziraat Bankasının sıfır faizli kredi limitinin de 250 bin lira olarak güncellenmesini talep etmektedir. Çiftçilerimiz, yüksek faiz nedeniyle kredi kullanmakta sorun yaşamaktadır” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilik ve hayvancılıkta yaşanan sorunları çözmenin, siyasi iktidarın görevi olduğunu da belirterek, “Bakan, bakan durumundan çözüm üreten konumuna ermelidir. Çiftçi mutsuzdur; destekler, zamlar karşısında çiftçiyi korumaktan uzaktır” ifadelerini kullandı.

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer mecliste yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; ”Çiftçilerimiz farklı sorunlarla âdeta boğuşmakta ve üretimi sürdürmeye çalışmaktadır. Girdi fiyatlarındaki artışların maliyetler üzerindeki baskısı bir yıldır kırılamamıştır, artmıştır. Çiftçilerimiz BAĞ-KUR primlerini de ödemekte zorlanmaktadır. 2022 yılı tarım BAĞ-KUR primi aylık 1.668 lira olmuştur. Ekonomik buhran çiftçilerin bellerini bükmüş, BAĞ-KUR primini dahi ödeyemez hâle getirmiştir. Prim gün sayısı on beş güne çekilmesi ve çiftçilerimizin primlerine uygulanan yüzde 5'lik hazine teşvik indiriminin en az enflasyon oranında artırılması beklentidir. Çiftçilerimiz ayrıca Ziraat Bankasının sıfır faizli kredi limitinin de 250 bin lira olarak güncellenmesini talep etmektedir. Çiftçilerimiz, yüksek faiz nedeniyle kredi kullanmakta sorun yaşamaktadır. Çiftçilik ve hayvancılıkta yaşanan sorunları çözmek siyasi iktidarın görevidir. Bakan, bakan durumundan çözüm üreten konumuna ermelidir. Çiftçi mutsuzdur; destekler, zamlar karşısında çiftçiyi korumaktan uzaktır.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.