Hava Durumu

Gürer: 3 bin 452 liraya yükselen prim, çiftçi ve esnafı zora soktu

CHP Niğde Milletvekili Gürer, çiftçi ve esnaf Bağ-Kurprimlerinin 3 bin 452 liraya çıktığını belirterek, esnaf ve çiftçi için çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2023 12:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer: 3 bin 452 liraya yükselen prim, çiftçi ve esnafı zora soktu

Gürer: “SGK ve Bağ-Kur  emeklilik prim gün sayıları arasındaki fark ortadan kaldırılmalıdır”

Esnaf ve çiftçi 9000 bin gün prim öderken sigortalı kademeli 7.200 gün prim ödemesi nedeni ile oluşan farklılığın esnaf ve çiftçi lehine düzenlenmesini istedi.

BAĞ-KUR 9000 GÜN, SOSYAL SİGORTALAR 7 BİN 200 GÜN 

BAĞ-KUR'da emekli olmak için primin 9000 gün olması şartı olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sosyal sigortalarda ise bu kademeli olarak 7200 gün olduğuna işaret etti. Ömer Fethi Gürer, bu aradaki dengesizliğin ortadan kaldırılması, esnaf ve çiftçinin emekli olması için de primlerinde sigortalılarla eş değer kılınması gerektiğini ifade etti. Gürer konuşmasında şöyle dedi. "Emekliliğe ermek de emekliliği yaşamak da AKP iktidarlarıyla sorun hâline geldi. Çiftçi ve esnaf BAĞ-KUR primleri 3.452 liraya çıktı. Bugünkü ekonomik krizde çiftçi ve esnaf bu primleri nasıl ödeyecek? Bu konuda düzenleme sağlanmalıdır. Çok sayıda ödeme güçlüğüne düşen esnaf ve çiftçi için çözüm üretilmelidir. BAĞ-KUR'da emekli olmak için primin 9000 gün olması şartı vardır. Sosyal sigortalarda ise bu kademeli olarak 7200 gündür. Bu aradaki dengesizlik ortadan kaldırılmalı, esnaf ve çiftçinin emekli olması için de primlerinde sigortalılarla eş değer kılınmalıdır. Bu haksızlık giderilmelidir.” 

"DENGESİZLİK ORTADAN KALDIRILMALI"

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’teki konuşmasında ayrıca Niğde'de teşvikten yararlanan ve 74 kişi çalışan bir firmanın teşvikten 67 bin 928 lira aylık sigorta yatırıyor olduğunu belirterek, “Bir gün gecikirse 171 bin 978 liraya çıkıyor. Bu dengesizlik de ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.