Hava Durumu

Günlerden ''Niğdeliler Günü''

Yılın 51. gününde kutlanan Niğdeliler Günü, Niğdeli vatandaşlar tarafından kutlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 11:14
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 11:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Günlerden ''Niğdeliler Günü''

Medeniyetlerin Yaşatıldığı Şehir mottosuyla tarihi, kültürel ve sosyal anlamda pek çok değere sahip olan Niğde'de bugün ''Niğdeliler Günü'' kutlanıyor. Yılın 51. gününe denk 20 Şubat'ta kutlanan bu özel gün, Niğde'nin plaka kodu 51 olduğu için yılın bu gününde kutlanıyor.

NİĞDE HAKKINDA

Niğde, İç Anadolu'nun güneydoğusunda bulunan ve 377 bin nüfusu ile Anadolu'nın bağrında yer alan ve bağrından şehirler çıkarmış bir kenttir. Anadolu tarihinin her sayfasında adını bulabileceğiniz Niğde, tüm dünyanın hayran olduğu Kapadokya bölgesinin kapısı özelliğini taşımaktadır. Millattan önce 7000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile bilinen ilk ismi Nahita ''Nakita'' olan Niğde, gerek kent merkezinde gerek ilçe, belde ve köylerinde bulunan başta Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle kültür ve turizm açısından da öneme sahiptir. 

NİĞDE YEMEKLERİ

Doğal ortamıyla eşsiz sebze ve meyvelerin yetiştirildiği Niğde'de patates, soğan, kiraz, elma ve lahana Türkiye genelinde kalitesini kanıtlamış başlıca tarım ürünleridir. Niğde'de ayrıca tahinli pide, Niğde Tava, Bor Söğürme, ve köfter gibi lezzetler damaklarda tat bırakan lezzetler arasındadır. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.