Hava Durumu

Gültekin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür !..

Ak Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin, TBMM'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2023 Bütçe Görüşmelerinde söz aldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2022 09:48
Haber Güncellenme Tarihi: 24.11.2022 09:48
https://www.medyahabersitesi.com
Gültekin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür !..

Ak Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin'in konuşma metni; 

Sayın Başkanım, Sayın Bakanım, Sayın Bakan Yardımcılarımız, Bakanlığımızın kıymetli bürokratları; öncelikle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2023 yılı bütçe görüşmelerine hoş geldiniz diyor, görüşmelerimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Yine, öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, cumhuriyetimizin 99'uncu yıl dönümünde, 29 Ekimde büyük bir heyecanla açılışını yaptığımız Gemlik kampüsündeki Türkiye'nin otomobili Togg'un seri üretime başlamasının ülke olarak haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu vizyoner projenin sahibi Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere siz Değerli Bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Sayın Bakanım, aynı şekilde, Niğde'mizi dün 2023 hedefi ve bugün de Türkiye Yüzyılı vizyonuyla her alanda büyütmeye, geliştirmeye devam ediyoruz. İlimizin ve bölgemizin mega projesi olan, Eylül 2020 tarihinde açtığımız Niğde-Ankara Otoyolu'yla Niğde'mizin âdeta kaderi değişmiş, Edirne'den Şanlıurfa'ya uzanan otoyolun tam ortasında bir cazibe merkezi konumuna gelmiştir.

Yine, yakın zamanda yapımına başlayacağımız Andaval demiryolu yükleme merkezimizle Niğde lojistik anlamda önemli ve kapasitesi artan bir il durumuna gelecektir.

Sayın bakanım, bizler de sizin güçlü desteklerinizle, yol ve lojistik avantajımızla Niğde'mizin sanayi alanında yatırım yapılabilir bir il olması için yoğun gayret gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz; öyle ki mevcut Niğde Organize Sanayi Bölgemizi 2021 yılında 230 hektar genişleme alanıyla büyütmüştük. Kısa zamanda yatırım taleplerini karşıladık ve bu organize sanayi bölgemizde bugün tek bir boş parsel dahi kalmadı. Bugün itibarıyla 705 hektar alana sahip Niğde Organize Sanayi Bölgemizdeki 135 sanayi parselinden 94'ünde üretim yapılmakta, 11'inde inşaatlar hızla devam etmekte, yeni tahsis edilen 27 sanayi parselinin yapım projeleri hazırlanmaktadır; 3 sanayi parseli tahsisi için yapılan başvurular da değerlendirme aşamasındadır. Mevcut Niğde Organize Sanayi Bölgemizde 6 bin kişi istihdam edilmektedir. 2023 yılı içerisinde faaliyete başlayacak olan fabrikalarımızda istihdamın 13 bin kişiye ulaşması da hedeflenmektedir.

Diğer OSB'miz Bor Organize Sanayi Bölgemizde 289 parselin 149'unda üretim yapılmakta, 88'inde inşaatlar devam etmekte, 45 parselin ise proje çalışmaları devam etmektedir. Mevcut hâliyle 2 bin kişiye istihdam sağlayan Bor Organize Sanayi Bölgemizin, inşaatlarının tamamlanmasıyla ek 3 bin kişiye istihdam sağlayacağı da hedeflenmektedir.

Yine, Sayın Cumhurbaşkanımıza Niğde'mizi sanayi alanında büyütmek, istihdamı artırmak, ülkemizin ekonomisine katkı sunmak istediğimizi ifade ettiğimde kendisi hemen, 501 hektar alanda 147 sanayi parselinin yer alacağı, 10 bin kişinin istihdam edileceği Niğde 2. Organize Sanayi Bölgemizin kurulması talimatını vermişlerdi. Sayın Bakanım, sizin de onayınızla Mart 2021'de Kayseri yolundaki yeni organize sanayi bölgemize tüzel kişilik kazandırıldı. Şimdi de, ülkemizin en hızlı kurulan organize sanayi bölgeleri arasında yer alan Niğde Merkez 2. Organize Sanayi Bölgemizin bir an önce yol, yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon, elektrik şebekesi ve TELEKOM altyapı şebekesi inşaatlarında müteşekkil altyapı yapım işinin yapılması için 334,8 milyon TL keşif bedeliyle 1 Aralıkta ihaleye çıkılması için onay verdiniz; şehrimiz için çok önemli olan bu organize sanayi bölgemiz için Niğdeli hemşehrilerim ve yatırımcılarımız adına size canıgönülden teşekkür ediyorum. Devam eden fabrika inşaatlarını görmek, yeni yatırım yapmak isteyen herkesi Anadolu'nun parlayan yıldızı Niğde'mize bekliyoruz.

Sayın Bakanım, ayrıca Altunhisar ve Çiftlik ilçelerimize, işsizliğin azaltılması ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için kazandırdığınız tekstil kentleri için de size çok teşekkür ediyoruz. Yakın zamanda faaliyete geçecek olan bu tekstil kentlerimizde inşallah 600 gencimiz iş ve aş sahibi olacak.

Dâhil olduğumuz KOP (Konya Ovası Projesi) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Niğde'mize, 2011 ve 2022 yılları arasında, başta sulama sistemleri olmak üzere 243 proje için yaklaşık 518 milyon TL ödenek aktarılmıştır. Sayın Bakanım, tarım şehri Niğde'mizde, tarımsal rekoltemizi artırmak adına 2023 bütçesinden KOP aracılığıyla projelerimize destek istiyoruz.

Sayın Bakanım, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, "daha güçlü ve büyük Türkiye" hedefimiz doğrultusunda başlattığımız millî ve yerli teknoloji hamlesi için harcadığınız emek, yoğun gayret ve çalışmalarınıza şahitlik ediyoruz. Türkiye Yüzyılı'nda da bu başarılarınızın çıtasını daha da yukarılara çekeceğinize, geleceğimiz için daha çok çalışmaya devam edeceğinize yürekten inanıyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyor, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2023 yılı bütçesinin ülkemize, Niğde'mize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Teşekkür ederim.

google-site-verification=trBUEZyee7gIbXyiQDk3Xu5XdBWrGr7EqUhGr-Os2pE
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.