Hava Durumu

Google'ın Android Deprem Uyarısı, depremi önceden nasıl biliyor?

Google tarafından depremleri saniyeler öncesinde haber veren sistemin detayları paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen sistem bazı depremleri önceden uyarı olarak haber vermişti. Peki Google'ın deprem uyarı sistemi nasıl oluyor da depremi saniyeler öncesinde haber verebiliyor?

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 11:37
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2023 11:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Google'ın Android Deprem Uyarısı, depremi önceden nasıl biliyor?

Bu sabah Marmara Denizi'nde meydana gelen ve başta Bursa, İstanbul ve Yalova gibi çevre illerde de hissedilen 5,1'lik depremin sarsıntısı henüz hissedilmeye başlamadan önce bazı kullanıcılar, deprem olacağına dair bildirim aldılar. 

Google Türkiye tarafından bu sistem hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner da düzenlenen basın toplantısına katılarak detayları aktardı.

Google’ın Android Deprem Uyarıları Sistemi, 4,5 ve üzeri büyüklüğündeki tüm depremler için kullanıcılarına uyarı göndermeyi amaçlıyor. Bir sarsıntı, Mercalli şiddet ölçeğine göre değerlendiriliyor ve şiddet ölçeği 4 ve üzerindeyse, kullanıcılara iki farklı türde uyarı gönderilebiliyor. Bu iki uyarı, şiddet ölçeğine göre farklılık gösteriyor.

Mercalli ölçeğine göre 3 – 5 arasında ise (deprem büyüklüğü minimum 4,5 olmak şartıyla) kullanıcılara ‘Farkına Var’ uyarısı gönderiliyor. Bu uyarı, telefonun bildirimlerinde gösteriliyor ve kullanıcıya hafif sallantı uyarısı geçiliyor.

Mercalli ölçeğine göre 5 ve üzeri şiddetteki depremlerde, yani büyüklüğü ortalama 5 ve üzeri olan depremlerde ise kullanıcılara ekranın tamamını kaplayan şekilde “Eyleme Geç” uyarısı gönderiliyor. Bu uyarıda kullanıcılar, kendilerini korumaya almaları gerektiği konusunda da uyarılıyor.

Kullanıcı, deprem bildirimiyle 4 dakika içinde etkileşimde bulunmadığı takdirde bildirim, ‘Deprem oldu’ bildirimine dönüşüyor ve gerçekleşen deprem hakkında büyüklük ve uzaklık bilgisi veriliyor.

Android Deprem Uyarıları Sistemi, tamamen Android cihazlara bağlı şekilde çalışıyor. Google’ın altyapısına bağlı olan sistem, Android telefonlarda bulunan ivmeölçerlerin bir anlamda sismometre olarak çalışmasını sağlıyor. Bir bölgede sallantı hissedildiğinde bu sallantıya dair veriler, Google Cloud üzerinden hızlı bir şekilde gönderiliyor. İlgili sallantı verileri, yalnızca prize takılı ve sabit olan Android telefonlardan elde ediliyor.

Birçok Android telefon tarafından gönderilen verilerin işlenmesinin ardından Google, sallantının tahmini şiddetini ve büyüklüğünü belirleyerek depremin muhtemel etki alanını da hesaplıyor. Bu etki alanında bulunan tüm Android kullanıcıları, depremin merkez üssüne bağlı olacak şekilde 60 saniye içinde bildirim alıyorlar.  Merkez üssü kullanıcıya ne kadar uzak olursa, bildirim alması da o kadar ihtimal dahilinde oluyor.

Deprem anında depremin şiddeti ve büyüklüğünün arttığı hissedildiğinde de bilgiler güncelleniyor, bildirimler de değişebiliyor. Örneğin sarsıntı giderek artmaya devam ederse Google, anlık olarak depremin etki alanını da büyüterek daha geniş bir alandaki kullanıcılara bildirim göndermeye başlıyor. Bu sürecin sadece birkaç saniye içinde gerçekleştiğini de belirtmek gerekiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.