Hava Durumu

Geliştirilen Kadavra Yöntemi ile Maliyetleri Düşürdüler

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Hacı Keleş, tıp fakültelerinde öğrenci eğitiminde kullanılan kadavraları daha az maliyet ve uzun muhafaza edilebilmesi adına teknik geliştirdiler. 

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2022 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 14:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Geliştirilen Kadavra Yöntemi ile Maliyetleri Düşürdüler


Monomerin adlı kimyasallarla kadavranın emebileceği kadar inceltilerek tüm dokulara uygulandığı bir teknik geliştiren akademisyenler, hem maliyeti düşürüyorlar hem de kadavranın ömrünü uzatabiliyorlar. 


Konu hakkında açıklamalarda bulunan NÖHÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Keleş; bu teknikle ilgili detaylı bilgiler vererek tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kullanılan kadavraların saklama maliyetinin çok yüksek olduğunu bu nedenle böyle bir çalışmaya gereksinim duyduklarını dile getirdiler. Akademisyenler geliştirdikleri kimyasallar ve uygulama yöntemi için patent müracaatında bulunduklarını da sözlerine eklediler.


Geliştirilen bu teknikle, kadavra saklamada kullanılan maliyetli cihazlarla birlikte bu cihazların içine konulan zararlı kimyasallardan da anatomi alanında çalışanları uzaklaştırmayı hedeflediklerini aktaran ikili bu çalışmayla, dokunun yağı ve suyu alınarak yerine çok daha hafif bir polimer zorla verildiği için  kadavranın ağırlığını ve şeklini bozmadan önemli bir derecede düşürebildiklerini de belirttiler. 


Öğretim üyeleri tarafından geliştirilen bu tekniğin, yurt dışındaki benzer örnekler ile rekabet edebilecek düzeye gelmesi de bekleniyor. 


Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Keleş açıklamalarının devamında ise gelecek çalışmaları hakkında da detaylı bilgileri paylaştılar.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunun ve öğretim üyelerine başarılı çalışmaları dolayısıyla teşekkür eden NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ise geliştirilen bu tekniğin çok önemli sonuçlar verdiğine işaret ederek, gelecek çalışmalarında da kendilerine gerekli desteği Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yönetimi olarak sunmaya gayret edeceklerini söyledi.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.