Hava Durumu

Film festivali Niğde'de son buldu !.. 

7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Ödüllü Filmler Niğde Gösterimleri yapıldı. 

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2022 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2022 17:02
https://www.medyahabersitesi.com
Film festivali Niğde'de son buldu !.. 

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) ile Kültür Sanat Vakfının hazırladığı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği katkıları ve Üniversiteler, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, medya kuruluşlarının proje ortağı olduğu “Fikirde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival” Niğde gösterimleri Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 1071 salonunda yapıldı. 
FİKİRDE BİRLİK 9 ÜLKE 9 ŞEHİR 1 FESTİVAL
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi 1071 nolu salonda yapılan ödüllü film gösterimlerine; Niğde Vali Yardımcısı Resül Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Maltepe Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Aytekin, Niğde Gazeteciler Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş, üniversite akademisyenleri ile öğrenciler katıldı. 
Programda sırasıyla; Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş, TDGF Başkanı Menderes Demir ve NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu konuşma yaptı. TÜRKEŞ; BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ 
İlk konuşmacı olarak kürsüye çıkan Türkeş; "Değerli misafirler; 9 yıl önce 6-7 gazeteci arkakadaşımla birlikte, Üniversitemiz kültür evinde bir araya gelerek biz bu yola çıktık. Proje en baştan beri ben çok heyacanlandırmıştı. 
Hiç unutmuyorum o toplantıda, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir'e "Ne yapacağız nasıl yapacağız, başkanım" diye sormuştum. 
Kendisi şöyle söylemişti; Doğu Türkistandan balkanlara kadar Türk akrabalarımızla bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz, demişti. 
Ne yalan söyleyeyim; o günlerde bu projenin bu noktaya geleceğini hiç hesaplayamazdım. 
Biz bunu konuştuğumuzda Türk Devletler Teşkilatı ve Türk konseyi yoktu. Gelinen nokta bizleri daha da heyecanlandırıyor. Sayın Cumhurbaşkanlığımız başkanlığında Türk konseyi kuruldu. Biz de federasyonumuzla bu projenin altını doldurmaya çalışıyoruz. 9 yıldır her kapısını çaldığım Niğde Valisi Mustafa Koç, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu'ya teşekkür ediyorum. Sizlerin desteği ile devam ediyoruz, teşekkürler."   

MENDERES DEMİR: İLK DESTEKÇİLERİ NİĞDE'DEN BULDUM 
TDGF Başkanı Menderes Demir ise;"İlk olarak Niğde Gazeteciler Yazarlar Cemiyeti ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bizimleydi. Festival için Niğde için çok önemli. Son kapanışı da Niğde'de yapıyoruz çünkü hain FÖTÜ hareketinin engellenmesine mührünü vuran Ömer Halisdemir ve şehitlerimiz anısına son gösterimimizi burada yapıyoruz. 2016 yılında başladığımızda 2 üniversitemiz vardı. Şuan 16 üniversite bize destek veriyor. 9 ülke 32 bölgede Türk dünyası için çalışan gönül insanları var." 
Demir konuşmasına şöyle devam etti; "Festivallerimizin amacı değerlerimizi, kültürlerimizi önce kendi akrabalarımıza aktarmak sonra da insanlığa sunmak için bu festivalleri yapıyoruz." 

REKTÖR USLU; PAYDAŞI OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ 
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu; "Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak özellikle öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Geçen hafta üniversitemizde sinama salonumuzu açtık. Öğrencilerimize ücretsiz olarak film gösterimleri yapıyoruz. İnanılmaz bir rağbet var. İnşallah bu ödüllü filmleri de kısa zamanda göstereceğiz. Sinema kültürüne katkı sağlayarak bu kültürün dünya üzerinde yerleşmesini sağlayan bu değerli festivalin Türk dünyasındaki bağları güçlendirmesine de çok önemli katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda Türk kültürü ve Türkün dünyaya bakış açısını yansıtmak amacıyla 7'ncisi yapılan Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin bir paydaşı olmaktan onur duyduğumuzu da belirtmek isteriz. Ömer Halisdemir'in ismini dünyaya duyurmaktan büyük bir gurur duyuyoruz." 

Fikirde birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival sloganıyla hazırlanan filmlerin gösterildiği program sonunda; NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu'ya katkılarından dolayı, TDGF Başkanı Menderes Demir tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. 
Türk Dünyası Gazeteciler Fedarasyonu (TDGF) Başkanı Menderes Demir ve Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş'in de yer aldığı ödüllü film gösterimleri; hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Haber Murat Karakaya 

google-site-verification=trBUEZyee7gIbXyiQDk3Xu5XdBWrGr7EqUhGr-Os2pE
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.