Hava Durumu

Felçli hasta tedavi ile ayağa kalktı!.

Bir buçuk yıl önce geçirdiği beyin kanaması ile felçli olan Musa Doğaray yatağa bağımlı şekilde yaşarken, 45 gündür uzman ekiplerce yapılan rehabilitasyon süreci sonunda ayağa kalktı.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2021 19:38
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2021 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Felçli hasta tedavi ile ayağa kalktı!.

Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören 50 yaşındaki Musa Doğaray yatağa bağlılıktan kurtulduğu gibi kendi işlerini de yapabiliyor.

Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktoru Ercan Kaydok yaptığı açıklamalarında 45 seans süren tedavinin olumlu sonuç verdiğini ve hastaya özel olarak gerçekleşen rehabilitasyon sürecinin devam ettiğini söyledi.

Uzman Doktor Kaydok açıklamalarında şunlara değindi:

“Rehabilitasyon uzmanı olarak görev yapmaktayım. Hastamız Musa Doğaray beyin kanaması nedeniyle felç geçirmiş şekilde hastanemize başvurdu. Geldiği zaman sedyeye bağımlı şekildeydi. Ayakta duramıyordu. Hastanemizde yapılan fizik tıp ve rehabilitasyon hizmeti ile hastamız yürümeye, desteksiz merdiven çıkmaya ve sağ kolunu kaba işlerde kullanmaya başlayacak şekilde düzelme gözlendi. 45 seans oldu ama hastamızın tedavisi devam etmekte. Kolunu geliştirme ve ince becerilerine yönelik tedavisi devam etmekte. Hayatta kimseye muhtaç olmaması için tedavisini sürdürüyoruz.”

Bor Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizyoterapisti Eda Şevik İşbecer açıklamalarında şunlara değindi: “Musa bey hastanemize ağır durumda gelmişti. Tedavi süreci gereği kaslarında kasılma olduğu için germe işlemi yapıyoruz. Onun dışında normal eklem hareketlerini çalışıyoruz. Kaslarını kuvvetlendirmeye çalışıyoruz. Bunun dışında denge rehabilitasyonu yapıyoruz. Yürüme egzersizleri çalışıyoruz. Ağırlık aktarma yapıyoruz. Nörolojik tedavilerde hastadan hastaya farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Musa beyin de ihtiyaçları bu şekilde olduğu için bu tedavi yöntemlerini uyguluyoruz.”

Musa Doğaray tedavi sürecini anlatırken duygulu anlar yaşadı. 45 günlük tedavinin kendisini yeniden hayata bağladığına değinen Doğaray 15 günlük tedavi sürecinin bitmesini bekliyor.

“İlk geldiğimde yatağa bağımlı şekildeydim. Bir süre sonra iki kişinin yardımı ile ancak ayakta durabiliyordum. Ama şu anda rabbime şükürler olsun şu anda çok mutluyum. Allah razı olsun bu insanlardan. Nice insanlar vardı yatalak geliyorlardı yürüyerek gittiler. Kimse olmadan gidip dolaşıp gelirim. Tedavi başlamadan önce evimde yatalak haldeydim. İki ay sonra tedavi için hastaneye geldim. Ben burada emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de dünyada birinci bu hastane Almanya’dan Hollanda’dan buraya tedavi olmaya geliyorlar. Hastanede çalışanlardan buralara hizmete açanlardan Allah onlardan razı olsun. "

 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.