Hava Durumu

EYT yasalaştı, Niğde'den yaklaşık 4 bin kişinin başvurması bekleniyor !.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2023 18:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2023 18:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
EYT yasalaştı, Niğde'den yaklaşık 4 bin kişinin başvurması bekleniyor !.

ilk etapta 2 milyon 250 kişinin emekli olacağı EYT düzenlemesinin ardından Medya Haber Sitesi mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan SGK Niğde İl Müdürü Nail Van, şunları söyledi; 

"Biliyorsunuz emeklilikte yaşa takılanlar hakkındaki kanunumuz 1 Mart 2023 tarihinde meclis genel kurulunda kabul edilerek kanunlaştı ve 3 Mart 2023 tarihi itibariyle 32121 sayılı Resmi Gazete'de yayınlananarak resmen yürürlüğe girdi. Bu vesileyle tüm sigortalılara tüm hak sahiplerine gözü aydın diyorum. Bu vesileyle emeklilikte hak kazanan sigortalılarımız e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilirler. Çünkü çok yoğunluk olacaktır. Ancak e-Devlet üzerinden başvuru yapamayan sigortalılarımız şahsen kurumumuza müracaat ederek veya herhangi bir sosyal güvenlik merkezinede müracaat ederek tahsis talebinde bulunabilirler. Ancak şunu da söyleyelim bazı işverenlerimiz sigortalılarımızdan emekliliği hak ettiklerine dair kurumdan bir yazı talep etmektedirler. Ancak bu yazıya sigortalıların kurumumuzca emekli olur şeklinde bi yazının yanında aktif çalışan sigortalılarımızın işten çıkış bildirgelerinin verilmesi lazım ki biz bunlara emekli aylığı bağlayalım. Ama bu yönde bazı işverenlerimiz emekli olur şeklinde bir yazı istiyor. Bu yazıya gerek kalmadan işlem yapıyoruz. Buna işverenlerin zorlamasını gereksiz buluyoruz. Yine tahsis talebinde bulunan sigortalılarımızın her türlü genel sağlık sigortası prim borçlarını ödemeleri gerekiyor. Varsa Bağkur prim borçlarını ödemeleri gerekiyor. Herhangi bir borcu olmaması lazım. Yine sigortalılarımızın tahsis taleplerini en son çalıştıkları iş yerlerinin bağlı bulunduğu SGK veya merkez müdürlüklerince aylık bağlanma işlemi yapılmaktadır. Ama il müdürlüğümüze müracaat etmeleri halinde biz sigortalılarımızın mağduriyetine mahal vermeden evraklarını kayıt altına alıp numaralandırıp ilgili sosyal  güvenlik il müdürlüklerine merkez müdürlüklerine gönderiyoruz. Herhangi bir mağduriyete sebep vermiyoruz.
Niğde'de kaç EYT'li olduğunu kestirmek çok zor ama yaklaşık bizim tahminlerimize göre 3-4 bin arasında bir talep olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Bugün ilk gün olmasına rağmen yaklaşık 350-400'e yakın tahsis talebini şahsen  müracaat olarak aldık. Ancak e-devlet üzerinden olan başvurular hala sisteme an itibariyle değişiyor. Bu nedenler sayıyı kestirmemiz mümkün değil. Önemli olan sigortalılarımızın tahsis taleplerini kayıt altına aldığımızda aylık bağlama süreçleri 1 Nisan 2023 olacak. Buradaki tahsis taleplerinde almış oldukları numaralara göre ayın 19'undan 17sinden itibaren Bağkur  sigortalılarımızın veya 4A sigortalılarımızın aylıklarını Nisan ayı içerisinde ödemeye başlayacağız." 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.