Hava Durumu

Emzirme Haftası gebe okulunda kutlandı

1-7 Ekim tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Emzirme Haftası, Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Okulunda kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2023 17:04
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2023 17:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Emzirme Haftası gebe okulunda kutlandı

Bebekler için anne sütünün öneminin anlatıldığı ve çeşitli etkinliklerle anne adaylarına anne sütü ile ilgili bilgilerle beraber doğum öncesi ve sonrası tavsiye niteliğindeki bilgilerin paylaşıldığı Gebe Okulunda Emzirme Haftası Kutlandı.

HASTANEDEN EMZİRME HAFTASI AÇIKLAMASI

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada anne sütünün bebekler için ne kadar önemli olduğu vurgulandı. Açıklamada: ''Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişimi için temeldir. Bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri, 6.aydan sonra uygun tamamlayıcı besinler başlanarak emzirmenin en az 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi önerilmektedir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlar ve içindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği hastalıklardan korur. Annenin çocuğunu emzirme süresi uzadıkça çocuğun ilerde diyabete, kalp ve damara hastalıklarına, obesiteye, bazı ruhsal hastalıklara, astım, alerjik hastalıklara ve birçok kanser türüne yakalanma olasılığı da azalmaktadır.
İlk 6 aylık emzirme döneminde bebeğe mama, şekerli su ve diğer besinler verilmemelidir. Sadece anne sütü bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. 
Anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve emzirme konusunda farkındalık yaratmak için ülkemizde her yıl Emzirme Haftası kutlanmaktadır. Gebeliğin sonlanarak anne ve bebeğin buluştuğu ve bebeğin anne sütüyle tanıştığı zamandan ilham alınarak yılın 40. haftası olan 1-7 Ekim tarihleri seçilmiştir. Söz konusu hafta içinde tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de konunun öneminin vurgulanması, toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli aktiviteler ve eğitimler planlanıp uygulanmaktadır. 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında hastanelerimizde bulunan gebe okullarında doğum sonrası yatan hasta servislerinde yapılmıştır. Niğde Belediyesi ve hastanemiz işbirliği ile 6 Ekim 2023 tarihinde hastanemizde emziren annelere eğitim düzenlenerek çeşitli hediyeler dağıtıldı. Desteklerinden dolayı Niğde Belediye Başkanımız ve Kıymetli Eşi Duygu Özdemir'e de çok teşekkür ederiz. Anne sütü bebeklerin en doğal hakkıdır. Sağlıklı gelecek için bebeklerinizi emzirin.

Haber: Arif Türkeş

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.