Hava Durumu

Dünya Niğdeliler Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Dünya Niğdeliler Günü, Niğde Belediyesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Niğde Dernekler Federasyonu işbirliğinde düzenlenen programla kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2022 17:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2022 17:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Dünya Niğdeliler Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Niğde Protokolü ve davetliler katıldı.


Açılış töreninde bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, “Nahita adıyla çıktığı tarih sahnesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kadim şehir, doğal güzellikleri, gastronomisi, tarihi dokusu ile kültürel mirasa katkılar sağlamış ve bugün de bu katkıyı sağlamaya aynı şekilde devam etmektedir. Niğdeliler içlerinden vatanı ve milleti için canını gözünü kırpmadan veren kahramanlar çıkarıyor ve çıkarmaya da devam edecek.Bu tarihi dokuda yetişmiş veya doğmuş güzel insanlar, genleri gereği sıcakkanlı ve yardım sever olurlar." diye konuştu.


Etkinlik kapmasında gerçekleşen ‘Geçmişten Günümüze Niğde Tarihi’ isimli panel Niğde Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mutlu Başaran Öztürk başkanlığında yapıldı.


Panelde , “Milattan Önceki Dönemlerde Niğde” konusunda Bahar Şahiner Öke, “Kemerhisar Tyana Antik Kenti Yeni Dönem Kazıları” konusunda Prof.Dr. Osman Doğanay, “Roma, Bizans Döneminde Niğde ve Kültürel İzleri” konusunda Dr. Öğretim üyesi Huriye Altuner, “Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Hâkimiyeti Döneminde Niğde” konusunda Prof. Dr. Nevzat Topal ve  “Milli Mücadele Döneminde Niğde” konusunda Dursun Özden konuşma yaptılar.


Konuşmaların ortak teması ise Niğde’nin tarih boyunca gözde bir yerleşim yeri olduğu ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı oldu.


Program, “Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri Fotoğraf Yarışması” Ödül Töreni ile devam etti. Ayrıca protokol üyeleri tarafından “Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri Fotoğraf Yarışması”nda dereceye girmiş fotoğrafların yer aldığı serginin de açılışı yapıldı.


Büyük ilgi ile takip edilen “Dünya Niğdeliler Günü Etkinlikleri”, Üniversitemiz Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı mensupları tarafından gerçekleştirilen Niğde Türküleri adlı konser ile son buldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.