Hava Durumu

Dünya Diyabet Gününde stant kuruldu!..

Niğde Valilik Meydanında kurulan stantlarda diyabet risk faktörlerini tanıtmak ve bireylerin risk farkındalıklarını artırmak amacıyla analizler yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2021 22:48
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2021 22:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Dünya Diyabet Gününde stant kuruldu!..

Vatandaşlara yönelik olarak kan basıncı ölçümleri, kan şekeri ölçümleri ve boy/kilo ölçümleri yapılırken, bu sayede bireylerin, diyabet risk düzeyleri belirlendi ve riskli bulunan bireylere uzmanlar tarafından danışmanlık hizmeti sunuldu.

“14 Kasım Dünya Diyabet Günü” farkındalık etkinliğinde, NÖHÜ Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulunda öğrenim görmekte olan hemşirelik ve ebelik bölümü öğrencileri görev alırken, kurulan stantların ilkinde Niğde halkının boy/kilo ölçümleri yapılıp katılımcıların beden kitle indeksleri belirlendi. 

İkinci stantta ise Niğdeli vatandaşların kan basıncı ölçümleri gerçekleştirilmiş üçüncü stantta bireylerin random kan şekeri ölçümleri yapıldı.

Son stantta da toplanan veriler uzmanlar tarafından ücretsiz bir şekilde değerlendirilerek bireylere tavsiyelerde bulunuldu.

Bu değerlendirmelere ek olarak FINDRISC (Tip 2 Diyabet Risk Belirleme Formu) aracı da kullanılmış ve bireylerin diyabet risk düzeyleri belirlendi. 

Covid-19 pandemi kurallarına uygun ve gerekli sosyal mesafe koşulları sağlanarak gerçekleşen farkındalık etkinliği sonunda bireylere Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan diyabet ile ilişkili broşürler dağıtılarak bilinçlenmeleri için katkı sağlandı. 

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu’da diyabet ile ilgili detaylı bilgiler alarak vatandaşlara yönelik bilgiler verdiler.

Program sonunda açıklamalarda bulunan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” farkındalık etkinliği tarzındaki etkinliklerin toplumsal sağlığın korunması ve bireylerin bilinçlenmesi bağlamında büyük önem arz ettiğini belirterek Üniversite ve Niğde Belediyesi arasındaki Niğde iline her anlamda değer katan ortak çalışmaların aralıksız süreceğini vurguladı.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise açıklamalarında, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü farkındalık etkinliğinin Niğde halkının diyabet konusunda bilinçlenmesi noktasında çok değerli olduğunu aktararak etkinlikte görev alan herkese teşekkürlerini iletti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.