Hava Durumu

Doğmuş: Kasabama hizmetle onur duyuyorum!..

Hacıabdullah Belediye Başkanı Recep Doğmuş, Kanal 68 Niğde temsilciliği ve Medya Haber Sitesi Merkezi stüdyolarında Ayşegül Aslan ile Şeffaf Masa programında canlı yayına katıldı. Kısa zamanda yapılan hizmetlerden, yapılması planlanan projelerine kadar birçok konuya açıklık getiren Doğmuş, Belediye Başkanlığı döneminde ortaya atılan iddialara da açıklık getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2021 13:36
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2021 13:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Doğmuş: Kasabama hizmetle onur duyuyorum!..

 

Hacıabdullah Belediye Başkanı Recep Doğmuş; seçildiği 31 Mart 2019’dan bu yana yaptığı hizmetleri aktarırken projelerine devam edeceklerini dile getirdi.

DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM KASABAMA HİZMETLE ONUR DUYUYORUM

İki buçuk yıllık hizmetlerinde radikal kararlar aldıklarını belirten Başkan Doğmuş, doğup büyüdüğü kasabasına hizmet etmeyi hep istediğini belirtirken; “Allah bana nasip etti. Sonsuz şükürler olsun” dedi.

Hacıabdullah Belediye Başkanı Recep Doğmuş yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Bizlere her konuda destek olan kasabamızdan çıkıp gurbet ellerde çalışan, hemşerilerimize de her fırsatta destek olan İstanbul, Bursa, Ankara gibi şehirlerden vatandaşlarımıza da desteklerinden dolayı kasaba halkım ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Önceki belediye başkanlarımızı da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bizler onların yaptıklarının üzerine daha iyi hizmet için çalışmaya devam edeceğiz”

HACIABDULLAH KASABAMIZI KÜÇÜK BİR ŞEHİR HALİNE GETİRECEĞİZ

Başkan Doğmuş ifadelerinde şehir merkezlerinden ilham alarak projeler ürettiklerini belirtip; “Kasabamızda var olanı yıkmadık, var olanın üzerine ekleme yaptık. Kasabamızın eksiklerini tamamlamak üzere söz vermiştik. Sözümüzü tutmak için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Bir şehir merkezi kadar olmasa da imkanlar ve yardımlar ölçüsünde kasabamızı büyütmeye çalışıyoruz. Sosyal belediyeciliğin gerektirdiklerini yapmak için çalışıyoruz. Şehirlerde cadde ve sokakları gözlemleyip oralardan yapılan iyi örnekleri kasabamıza taşıdık. Aynı zamanda atıl binalar vardı. Onları da imkanlar ölçüsünde kasaba halkımızın hizmetine kazandırdık. Saat Kulesi, gölet ve şehitlik gibi projelerimizi de hayata geçireceğiz.” Dedi

SU HAYATTIR DEDİK ÜCRETSİZ SU SAĞLADIK

Hacıabdullah Kasabası halkının geçim kaynağının tarıma dayalı olduğunu belirten Başkan Doğmuş, sulamayı ücretsiz hale getirdiklerini ifade etti. 13 çiftçinin yaklaşık 1 milyona yakın maliyetle sulama yaptığını belirten Doğmuş, gölet ve güneş enerjisi panelleri ile tarımsal sulamada da maliyetleri düşüreceklerini dile getirdi. 650 haneyi suyla kavuşturduklarını ifade eden Doğmuş, kasaba halkının su sayesinde sebze ve meyve yetiştirebildiğini ifade etti.

GÖLETİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ YAZ SU TUTMUŞ OLACAK

“Savunma sanayiden sonra en önem verdiğim projem sulama projesidir. Kasabamızda içme suyunu ücretsiz olarak temin ediyoruz. Evlerinin önünde sebze meyve yetiştiren vatandaşlarımız hem kendilerine hem de kasabamıza katkı sağlıyorlar. Kısa zaman içinde de gölet ve güneş enerji panelleri projemizle çiftçimizin yıllık 1 milyon liralık yükünü ortadan kaldıracağız. Sulama elektrik kaynaklı olduğu için ciddi bir yük oluşturuyor. Yeni gölet projemizle birlikte 500 hektarlık sulama alanını çiftçimize sunacağız.”

YARDIMSEVERLERİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

“Büyükşehirlerden yardımsever hemşerilerimiz bizlere de destek oluyor. Onların desteği de bizler için çok önemli. Bunun yanında belediye imkanlarımızı da doğru kullanıyoruz. Belediyemize yük ve borç oluşturmadan elimizden yapıyoruz. Bizim kasaba halkımız çok yardımsever. O konuda bizler çok şanslıyız. Belediye imkanlarımızı da kullanıp elimizden gelen imkanları sonuna kadar kullanmak istiyoruz”

“Hacıabdullah Kasabamızda bulunan okulumuz merkeze 3 kilometre uzaklıkta olduğu için öğrencilerimiz özellikle kış aylarında çok zorlanıyorlardı. Eski belediye otobüsümüzün yerine yenisi alarak öğrencilerimizin önce güvenlik yolculuk yapmalarını sonra da konforlu şekilde okula gidip gelmelerini sağladık. 1 milyon liralık otobüsümüzle bu hizmeti sağladık ama belediyemize de bunu yük etmedik. İstiyoruz ki velilerimizin aklı çocuklarında kalmasın onlar benim de çocuklarım. Velilerimiz çocuklarını okullarına götürmek için harcadıkları yakıt miktarını onlara harçlık olarak versin benim kasabamın çocukları harçlıksız kalmasın biz giderleri belediye imkanlarımızla karşılıyoruz, yük da oluşturmadan yapıyoruz.”

GÖREVE GELDİĞİMİZ ANDA İŞE KOYULDUK

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde görevi devralarak hizmetlerine başladıklarını ifade eden Hacıabdullah Belediye Başkanı Recep Doğmuş: “Göreve gelir gelmez projelerimizi hayata geçirmiş olmasaydık şimdi artan kurlardan dolayı maliyetlerimiz belediye bütçesi ile karşılanamayacak kadar artmış olacaktı.” Dedi.

“Geçmişte yapılan kanalizasyon projesine ek olarak kısa zaman içinde 32 kilometre ek daha yaptık. Eğer biz bu ve bunun gibi gölet gibi projeleri zamana yaymış olsaydık, şimdiki maliyetlerin altından kalkmamız imkansızdı. Biz bunu arkadaşlarımızla öngördüğümüz için başarabildik. Bizlere sırasıyla yapın, çok fazla yığılma oluyor, diye iyi niyetle söyleyen arkadaşlar da oldu. Ama biz iyi yapmışız, diyoruz.”

BELEDİYE KIR DÜĞÜN SALONUMUZ ÜCRETSİZ HİZMET SUNUYOR

“Kasabamızda düğün salonumuz yoktu, göreve geldiğimizde ilk olarak projelendirdiğimiz işlerden birisi de bu oldu. Kısa zaman içinde kır düğün salonumuzu kafesiyle, çevresiyle kasaba halkımızın hak ettiği şekilde ve ücretsiz şekilde hizmete sunduk. Aileler geliyor, düğününü yapıyor bizler ekip arkadaşlarımız oraların temizliğini hazırlığını yapıyoruz. Maddi imkanı olanla olmayanı eşitlemiş olduk. Ben iddia ediyorum, şehir merkezinde olmayan bir kır düğün salonu yaptık.”

CENAZA YEMEKLERİNİ KALDIRDIK

“Cenaze yemeklerini kaldırdık. Cenaze yemeklerinde şöyle bir manzara vardı. Maddi durumu olmayan kişi yakını vefat ettiğinde evinde bir şey satıyordu cenaze masraflarını karşılayabilmek için. Biz borçlanmaya göz yumamazdık. Dinimiz de de yeri olmayan bir uygulamaydı. Biz buna noktayı koyduk. Halkımız da bizlere bu konuda destek oldu.”

BAYRAMLARIN 1. VE 2. GÜNÜNDE DÜĞÜN YASAK

“Ramazan bayramı olsun, kurban bayramı olsun, şehirden veya il dışından gelen hemşerilerimiz bayramlaşmayı unutmasın, başka telaşlarla meşgul olmasın diye düğünleri yasakladık. Bayramların birinci ve ikinci gününde bayramın ruhuna uygun maneviyatına uygun olsun diye böyle bir uygulama yaptık. Şimdi bu görüş kasabalımız tarafından da benimsendi.”

IMC USULUYLE HİZMET ALANI OLUŞTURDUK

“Gasilhane, morg, cenaze aracıyla birlikte bütünleşik bir kompleks yaptık. Büyük illerde var yok. Ona bakılır. Cenaze evlerinde özellikle kış aylarında ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Vatandaşın tek bir odası var ya da evinde tek bir sobası var. Taziyeye gelenleri ağırlama telaşına düşüyor. Biz belediye olarak buna göz yumamazdık. Bu konuda önlem almak adına cenaze evi yaptık. Şehir gibi düşünmeyelim köy evlerini gözümüzün önüne getirelim. Bu konuda da yine büyük takdir aldık diyebilirim”

“Yine İMC usulüyle 5 tane sıfır araç aldık. Kasabamızın hizmetine sunmak için. Bir tane paletimiz, otobüsümüz oldu. Çöp taksi aldık. İş makinemizi belediye envanterine kazandırdık. Hizmetin en iyisini sunmak için çalıştık. Çalışmaya da devam edeceğiz.

Güneş enerjisi panellerini de hizmete sunacağız. Bunun yanında sulama göleti ile birlikte 4 tane daha gölet yaptık. Bunlar da hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın suya ulaşabilmeleri için.”

HACIABDULLAH CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ

Kasabada artan arsa, tarla fiyatlarıyla da ilgili konuşan Başkan Doğmuş, yükselen fiyatların serbest piyasa koşullarında oluştuğunu ancak fırsatçıların da bundan çıkar sağlamak için yükselttiklerini dile getirdi. Mili emlak üzerinden yapılan satışlarda belediyenin tasarrufu olmadığına değinen Başkanı Doğmuş, şunları söyledi:

“Milli emlak üzerinden satışlar çoğaldı. Fiyatlar neden yüksek, Belediye kaçta kaç hizmet alıyor sorularına cevap verecek olursak; Milli emlak müdürlüğünden satışlar yapılıyor, belediyenin hiçbir etkisi yok. Belediyeye pay geliyor, ama imar alanlarının satışlarından pay gelmiyor. Milli emlak satışlarından belediyenin tasarrufu yoktur. Fiyatların yüksek oluşunu söyle söyleyeyim:

45 binden aldığı yeri kısa zamanda 260 bine satan vatandaşımıza sorulması lazım. Neden yükseliyor diye? Kasabamıza rağbet var. Fiyatlar ondan yükseliyor. Çevre temizliği işletmeleri ile kalkınan kasabamıza rağbet oluyor. Fiyatlar da kasaba kalkınınca yükseliyor. Bizler her soruya açığız. Hizmetler için varız ve şeffafız. Her soruya da açığız.”

YOLUMUZA TAŞ KOYANLAR OLDU

“Çalışmalarımızda bizlere engel olmak isteyenler oldu elbette. Ama bizlere daha da çok çalıştırdı. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Bizleri hizmet noktasında daha kamçıladıkları için. Yolumuza taş koyanlar oldu ama biz onları hizmet rüzgarımızla yolun kenarına atmayı bildik.

Sevilen bir belediye başkanı olduğum konusunu halkımıza sormak lazım. Ama ben ve ekip arkadaşlarım hizmetleriyle hep olumlu tepkiler aldık.

Hizmetler beni vatandaş olarak memnun ediyor. Daha fazlasını da yapmak isterdik. Ama imkanlar neticesinde elimizden geleni yapıyoruz. Hizmeti götürsek de selam vermeden geçen de var. Ama biz hepsine selam gönderiyoruz.

Köstek olanlar bizleri daha çok çalıştırıyor. Hizmetimize devam ediyoruz. Bildiğimiz yoldan devam ediyoruz. Kasabamın mutlu ve huzurlu olmasını istiyorum. Başka da ötesi yok.

Yarın kenara çekildiğimizde selam vermeyenin kendine sorması lazım, neden selam vermedim, diye.”

MAKAM ARACI ALMADIM

Önceki dönemlerden kalan 2004 model megan aracı olduğunu belirten Hacıabdullah Belediye Başkanı Recep Doğmuş, “Makam aracı sevdalısı değilim” dedi.

 “Benim makam aracım yok. Ben bunlara her zaman karşıyım. Kimin parasıyla son model araç alıp bineceğim? Öğrencimin yırtık ayakkabısıyla okula gittiğini görerek makam aracı alamazdım. Belediye imkânlarımızla o makam araçlarını alacağıma öğrencime, ihtiyarıma hizmet götürmeyi istedim.

Pandemi süreci öncesinde makam aracımla hastalarımızı sevk yapılmışsa çevre illere onlara tahsis ettim. Ama şimdi yaptığımız tasarrufla beraber hasta nakil aracımızı hizmete sunacağız.”

YARDIMA MUHTAÇLARIN EV HİZMETLERİNİ DE YAPIYORUZ

“Sosyal bir belediyecilik anlayışı ile hizmet ediyoruz. Kış dönemi olduğunda soba temizliğini, ev temizliğini yapıyoruz. Yaşlı insanların temizliğini belediye ekiplerimiz olarak yapıyoruz.”

HİZMETTE MESAİ OLMAZ, 24 SAAT VATANDAŞIN EMRİNDEYİM

“Belediye başkanlarında mesai kavramı yok. Bu benim için de geçerli. Cumartesi Pazar günleri de dahil 24 saat işimin başındayım. Mesai diye bir şey yok. 24 saat vatandaşımızın emrindeyiz. Bana ve arkadaşlarıma 24 saat boyunca ulaşılabilir.”

 

Haber MURAT KARAKAYA 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.