Hava Durumu

Doğaya Güç Kat Projesi ile 80 STK bir araya geldi!..

Türkiye’nin farklı kentlerinde çevre ve doğa koruma alanında çalışan 80 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Doğaya Güç Kat Ağı kuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2021 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2021 10:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Doğaya Güç Kat Projesi ile 80 STK bir araya geldi!..

“Güçlü sivil toplum etkin doğa koruma” sloganıyla yola çıkan Doğaya Güç Kat Projesi kapsamında 27-29 Kasım 2021 tarihleri arasında İzmir’de bir araya gelen STK’lar, Ağ Kuruluş Çalıştayı’nda hem uygulamadaki sorunları hem de çözüm önerilerini ele aldı. STK’lar arasında iletişim ve iş birliklerinin destekleneceği ağın temelini oluşturması hedefiyle düzenlenen toplantıya 42 ilden 80 STK katıldı.

İki gün süren toplantının ilk gününde Türkiye’deki çevre ağ yapılanmaları hakkında deneyim paylaşımı yapıldı. Toplantıda Zehirsiz Sofralar Platformu adına Oya Ayman, Kazdağları Ekoloji Platformu adına Süheyla Doğan ve Temiz Hava Platformu adına Ceren Pınar Gayretli sahadaki platform/ağ deneyimlerini aktardı.  Oya Ayman Zehirsiz Sofralar çalışmasının Ağ’dan Platforma giden süreçteki deneyimlerini aktarırken, Süheyla Doğan bölgesel bir yapılanma olarak Kazdağları Ekoloji Platformu’nun çalışmalarını anlattı. Temiz Hava Platformu adına söz alan Pınar Gayretli ise platformun yaptığı izleme çalışmalarını aktardı. 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Doğa Araştırmaları Derneği’nin ana yürütücüsü olduğu ve yedi ortakla birlikte hayata geçirilen proje kapsamında düzenlenen iki günlük toplantıda Ağ organları ve Ağ tüzüğü üzerine çalışma gerçekleştirildi. Toplantıda çevre/doğa koruma alanında çalışan STK’ların birlikte çalışma ve işbirliği konusunda eksikleri olduğunu vurgulanırken, Doğaya Güç Kat Ağı’nın bu eksikliği giderme noktasında kritik rol oynayacağı söylendi.

Doğa koruma alanında çalışan ve doğayı savunmak için çalışma yürütmek isteyen farklı sivil yapılanmaların katılımına açık olan Doğaya Güç Kat Ağı ile yerelde faaliyet gösteren ve doğa koruma çalışmalarında yer almak isteyen STK’lar arasında iletişim ve işbirliklerinin güçlendirilmesini ve STK’ların karar alma süreçlerine aktif katılım göstermesini hedefliyor. 

Doğaya Güç Kat Projesi hakkında:

Doğaya Güç Kat Projesi, Türkiye’de yerel düzeyde çevre ve doğa koruma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının karar verme süreçlerine katılımını artırarak sivil toplum ve aktif vatandaşlığın güçlendirilmesine katkıda bulunmak hedefiyle Ocak 2020’de yola çıktı. 

Etkin bir doğa koruma için güçlü sivil toplum hedefiyle tasarlanan proje kapsamında Türkiye genelinde çalışma yürüten STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. 

Üç buçuk yıllık proje sürecinde yereldeki STK’lar savunuculuk, lobicilik, stratejik plan, gönüllü yönetimi, kaynak geliştirme, müzakere yöntemleri, çatışma yönetimi gibi başlıklarda çeşitli eğitimlerde desteklenecek. 

Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Trakya, Marmara ve  Doğu Akdeniz bölgelerinden toplamda 42 ilden 80 STK temsilcilerinin bir araya geldiği çalıştaya, Doğu Akdeniz Bölgesinden; 

Hatay ilinden  Antakya Çevre Koruma ve Turizm Derneği, Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği, Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği (YAKORDER),  Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği (Antakya DOST), Osmaniye ilinden,  Doğa Yaban Hayatı Koruma ve Araştırma Derneği, Osmaniye’ye Git Derneği, Mersin ilinden Kızılkaya Yenidünya Derneği,  Gaziantep ilinden Doğa Koruma Derneği ve Niğde ilinden Niğde Çevre Eğitim Kültür Derneği (NİÇEK)  katılım göstermiştir.

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.