”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Depremden etkilenen illerde borçlar silindi!..

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen yıkıcı depremler nedeniyle evi ağır ve orta hasarlı hale gelen depremzedelerin elektrik ve doğal gaz borçlarının terkini içeren karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre bu tarihten önceki doğal gaz ve elektrik faturası borçlarının alacağından vazgeçildi. Ancak ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’ olarak ilan edilen 11 ilin dışındaki 6 il ve 1 ilçedeki depremzede vatandaşların yayımlanan kararda bu imkana dahil edilmemesi dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 11:32
https://www.medyahabersitesi.com
Depremden etkilenen illerde borçlar silindi!..

Türkiye’de 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 50 bini aşkın vatandaşın hayatını kaybettiği depremler nedeniyle, OHAL kapsamında afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, konutu ve/veya işyeri yıkılan, acil yıkılacak olan, ağır veya orta hasarlı hale gelen elektrik ve/veya doğal gaz abonelerinin ödenmemiş fatura borçlarının silinmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

11 İLDE TÜM BORÇLAR SİLİNDİ

Elektrik ve doğal gaz borçları ile ilgili alınan yeni karara göre, afet bölgesi olarak kabul edilen 11 ilde tüm borçlar silindi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bu iller arasında Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Elazığ, Kilis ve Şanlıurfa yer alıyor. Ancak meydana gelen depremlerde 11 ilin dışında ağır hasar alan bina ve iş yerlerinin bulunduğu başka illerde var. Sivas’ın Gürün ilçesiyle birlikte: Niğde, Kayseri, Bingöl, Mardin, Tunceli ve Batman’da meydana gelen depremler nedeniyle ağır hasar görmüş bina ve iş yerlerinin olduğu tespit edilmiş, yapılan çalışmalar sonucunda bu illerde yüzlerce bağımsız birimin acilen yıkılması gerektiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlükleri tarafından belirlenmişti. Afet bölgesi olarak ilan edilen 11 ilden sonra içinde Niğde’nin de bulunduğu 6 il ve 1 ilçe ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’ olarak ilan edilse de Resmi Gazete’de yayımlanan kararda sonradan eklenen 6 ilin ve 1 ilçenin elektrik ve doğal gaz borçlarının silinmesine ilişkin kararda yer almaması dikkat çekti. Depremden dolayı 11 ilden sonra ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’ ilan edilen 6 il ve 1 ilçede depremzede vatandaşlar evini ve iş yerini terk etmek zorunda kalmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Niğde İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, Niğde’de toplam 630 binadaki 12 bin 128 bağımsız birimde hasar tespit çalışması gerçekleştirildi. 18 binadaki 360 bağımsız birimin acil yıkılması gereken ağır hasarlı ve yıkık olduğu tespit edilirken, 13 binada bulunan 418 bağımsız birimin orta hasarlı, 47 binadaki 739 bağımsız birim az hasarlı, 548 binada yer alan 10 bin 588 bağımsız birimin hasarsız olduğu tespit edildi.

Elektrik ve doğal gaz borçlarının silinmesine ilişkin Resmi Gazete kararı ise şöyle:

6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremler dolayısıyla 6785 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ilan edilen olağanüstü hal kapsamında genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, konutu ve/veya işyeri yıkılan, acil yıkılacak olan, ağır veya orta hasarlı hale gelen elektrik ve/veya doğal gaz abonelerinin;

6/2/2023 tarihine kadar tahakkuk etmiş ancak tahsil edilememiş tüketim tutarları ile son okuma tarihinden 6/2/2023 tarihine kadarki döneme ait tüketimler için tahakkuk ettirilecek tüketim tutarları ve bu abonelerin varsa daha önceki dönemlere ilişkin ödenmemiş fatura tutarları ile bunların ferîlerinin, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin özelleştirilmesi öncesindeki dönemden kalan ve özelleştirme işlemleri esnasında Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin alacağı olarak devredilen elektrik tüketim tutarlarının terkin edilmesini kapsar.

Bu Tebliğ, yasal olmayan yollarla tüketilen elektrik ve doğal gaz tüketimlerini kapsamaz. Kamu tüzel kişiliğini haiz aboneler ile genel aydınlatma aboneleri bu Tebliğin kapsamı dışındadır.

ÖDENMİŞ OLAN FATURALAR

6 Şubat tarihi öncesine ait olup da 6 Şubat tarihi sonrasında ilgililerince tutarı ödenmiş olan faturalar silinemeyecek ve bu faturalar için hak talebinde bulunulamayacak. Ancak yapılmış olan bu tür ödemeler, bu Tebliğin yayımı tarihi öncesinde şirketlerce ilgilisine iade edilmiş ise, söz konusu faturalar terkin kapsamında değerlendirilecek. Bu Tebliğin yayımı tarihi öncesinde ödenmiş faturalar için, terkinden faydalanmak üzere iade talebinde bulunulamaz. Talepte bulunulması halinde bu talepler işleme alınmaz.

DENETİM VE HAKSIZ ÖDEMELERİN GERİ ALINMASI

EPDK gerekmesi durumunda, şirketler tarafından terkin edilmesi talep edilen faturalardaki tüketim miktarı ve bedellerinin gerçek durumu gösterip göstermediğine ve bu Tebliğ kapsamındaki uygulamalardan yararlanmak üzere düzenlenen belgelerin veya verilen bilgilerin yanlış, eksik veya yanıltıcı olarak verilip verilmediğine ilişkin, ilgili şirketler nezdinde gerekli kontrolleri ve denetimleri yapabilir.

Yapılan kontrol ve denetimlerde şirketlere olması gerekenden fazla veya haksız ödeme yapıldığının tespit edilmesi halinde, fazla veya haksız ödenen tutar, ödenmesi gereken asıl tutar, hatanın neden kaynaklandığı EPDK tarafından Bakanlığa bildirilir.

Bildirilen fazla veya haksız ödeme tutarı, ödemenin yapıldığı tarih ile geri alındığı tarih arasında geçen süreye 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranı dikkate alınarak hesaplanan tutar da dahil edilmek suretiyle, ilgili şirketlerden 30 gün içinde geri alınır. Bu süre içerisinde geri ödeme gerçekleştirilmezse alacak, ilgili şirketin mükellefi bulunduğu vergi dairesine bildirilir ve vergi dairesince takip ve tahsilatı gerçekleştirilir.

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.