Hava Durumu

Deprem takbikatı gerçeğini aratmadı

Niğde'de 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle 81 ilde eş zamanlı olarak deprem tatbikatı yapıldı. Gerçeğini aratmayan tatbikat 15 Temmuz Şehitler Spor Lisesinde yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2022 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2022 17:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Deprem takbikatı gerçeğini aratmadı

Tatbikatta Niğde AFAD, Niğde İl Jandarma Komutanlığı, Niğde İl Emniyet Müdürlüğü, UMKE, Niğde Belediyesi İtfaiye ekipleri, Niğde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Niğde MEB AKUB personelleri ile takbikatta görevli öğrenciler katıldı.

Deprem Haftası nedeniyle Niğde Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" 81 ilde eş zamanlı olarak yapıldı.

Tatbikatta amaç, dirençli toplum oluşturma, bütünleşik afet yönetim anlayışı ile kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile olası afete hazır olmak, birlikte çalışma kültürünü geliştirmek ve birlikte hareket edebilme kabiliyetlerini geliştirmek olarak belirtildi. 


15 Temmuz Şehitler Lisesi öğrencileri olası deprem anında yapılması gerekenleri canlandırdılar. Tatbikat gereği yaralanan öğrenciler hızlı şekilde tedavi altına alınırlarken, emniyet, jandarma, AFAD, UMKE, itfaiye ve sağlık ekiplerinin koordineli çalışmaları gözlerden kaçmadı. 


Niğde Valisi Yılmaz Şimşek tatbikat sonunda yaptığı açıklamalarında; "Geçtiğimiz yıl 'Afet ve Eğitim Yılı'ydı. Bu yıl ise 'Afet Tatbikat Yılı' olarak bakanlığımızca belirlendi. Gerçekten arkadaşlarımız güzel koordine oldular. Gerçeğini aratmayan bir tatbikat oldu. Amacımız insanlarımızı vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve depremi ile afetlere karşı bilinçli bir toplum oluşturmak. Bu amaçla çalışmalarımız devam edecek. Birlikte çalışma kültürümüzü geliştirerek eksikliklerimizi görüyoruz. Bu tatbikatlar gerçekten yararlı. Kurumlarımızın uyumlu çalışmasında bir sorun yaşanmadı. Tatbikat gereği yaralanan öğrencilerimiz hızlıca tedavi altına alındı. Tatbikat başarılı bir şekilde tamamlandı. Herkese afetsiz bir yıl diliyorum."  dedi. 


Tatbikat, izleyicilerden tam not alırken, olası deprem anı ve sonrası için toplumsal birlik ve tecrübeye büyük katkı sağladı. 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.