Hava Durumu

Deprem sonrası hangi ülkeler Türkiye'ye yardım gönderdi?

Dünyanın dört bir yanında Türkiye'de oluşan afet için yardım gelmeye devam ediyor. Peki, Türkiye'ye hangi ülkeler yardım elini uzattı?

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2023 17:22
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2023 17:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Deprem sonrası hangi ülkeler Türkiye'ye yardım gönderdi?

 Türkiye günlerdir yaşanan deprem felaketinin etkisi altında. 6 Şubat Pazaretsi günü saat 4.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğündeki sarsıcı deremin ardından Türkiye'nin 10 ilinde binlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu. Yaşanan bu acı olayın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan depremden etkilenen 10 il için OHAL kararı aldığını duyurdu. Afet bölgesi olarak ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Adana, Osmaniye'yi kapsayan OHAL 3 ay süreyle geçerli olacak.

Ülkemizde günlerdir depremin oluşturduğu zayiatla uğraşan arama kurtarma ekipleri, afad ve vatandaşların yardımına dünyanın dört bir yanından yardım yağdı.
AFAD'ın bugün yaptığı son açıklamaya göre, 5,309 yabancı kurtarma görevlisi deprem bölgelerine sevkedildi.
İşte Türkiye'ye yardım eli uzatan ülkeler ve gönderilen yardımlar:
Azerbaycan
, Pazartesi günü Türkiye'ye 420 kişilik kurtarma ekibi gönderdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatıyla Acil Durumlar Bakanlığı'na (MES) bağlı 420 kişilik kurtarma ekibi, ilgili ekipman ve arama köpekleriyle birlikte bölgeye sevk edildi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre gerekli tıbbi ekipman ve malzemelerle donatılmış Dışişleri Bakanlığı'na ait seyyar sahra hastanesi ve 41 kişilik bir ekip bölgeye gönderildi.
Avrupa Birliği (AB), 19 üye ülkeden 30'dan fazla arama kurtarma ve sağlık ekibinin Türkiye'ye gitmek için seferber edildiğini söyledi. Bu ekiplerde 1200'den fazla kurtarma personeli ve 70 arama köpeği bulunuyor.
Bir AB sözcüsü 11 ekibin bölgeye ulaştığını, diğerlerinin de yolda olduğunu belirtti. AB'den destek gönderen ülkeler Lenarcic Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya, İtalya, Macaristan, Avusturya, Almanya, Belçika, Estonya, İspanya, Malta, Slovakya, Portekiz, Karadağ ve Arnavutluk.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yardım malzemesi ve arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra Suriye ve Türkiye'ye 100 milyon dolar yardım göndereceğini açıkladı.
Çin, ilk kurtarma ekiplerinin Türkiye'de çalışmaya başladığını ve ülkeye 5,9 milyon dolarlık acil yardım desteği verileceğini söyledi.
Japonya'dan 18 kişilik arama kurtarma ekibi de Türkiye'ye ulaştı.
Meksika'dan 145 arama kurtarma ekibi ve 16 tane arama kurtarma köpekleri Türkiye'ye gönderiliyor.
Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 100 kişilik iki IL-76 uçağının Türkiye'ye uçmaya hazır olduğunu söyledi. 100 kurtarma ekibi,40 sağlık uzmanı ve 7 eğitimli köpek ile beraber gerekli yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.
Tayvan, iki arama kurtarma ekibini Türkiye'ye gönderdi.
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Suriye'de çok sayıda can kaybına neden olan yıkıcı deprem haberinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kurbanların ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ermenistan yardım sağlamaya hazır" dedi.
Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol, Türkiye'ye kurtarma görevlileri ve acil tıbbi yardım malzemesi gönderilmesi talimatı verdi.Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada "Yoon ilgili devlet birimlerine, Türkiye'nin ihtiyaç duyulması halinde ek destek önlemleri almaları için talimat verdi" denildi.
İran'dan da 6 ekip yola çıktı.
Bulgaristan'dan 19 kurtarma aracıyla yola çıkan 59 kişilik ekip Türkiye'ye vardı.
İspanya, depremden etkilenen bölgelerde sağlık tesisi kuracak. Türkiye'deki İspanya Büyükelçiliği Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda İspanya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (AECI) depremden etkilenen bölgelerde START Hastaneleri'nin kurulacağını belirtti. Bu tesislerde 2 cerrahi ünite, çeşitli ekipman ve 70 doktorun bulunacağı aktarıldı.
Yunanistan'da devlet yetkililerinin yanı sıra tüm siyasi partiler Türk halkının yaşadığı faciadan duydukları derin üzüntülerini paylaşan mesajlar yayımladı.
Başbakan Kiryakos Miçotakis, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra TV kanallarına yaptığı canlı açıklamasında, “Yardım amacıyla Yunan EMAK (enkaz ve itfaiye) birimlerinin Türkiye’ye gönderildiğini" söyledi ve “Türkiye’nin talep etmesi halinde depremzedelere ilaç, çadır, battaniye ve sağlık ekipleri göndermeye hazır olduklarını” belirtti.
Yapılan açıklamaya göre Miçotakis’in talimatından sonra C-130 askeri nakliye uçağı, 21 EMAK itfaiye/enkaz kurtarma komandosu, 2 enkaz kurtarma köpeği, 5 doktor, Yunan deprem dairesi başkanı sismolog Efthimios Lekkas, Türkiye’ye gönderildi. Bir ekip Hatay'da Salı günü arama kurtarma çalışmalarına başladı.
Hollanda Kızılhaçı, Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’ne bağlı 65 kurtarma görevlisi ve 8 özel eğitimli köpek, Türkiye’ye hareket etti. Hollanda kurtarma ekibine, 15 ton ağır kurtarma ekipmanı bulunan bir kargo uçağı da eşlik ediyor.Ekipte, asker, polis, itfaiye ekibi ve ambulans görevlileri yer alıyor.
Belçika Türkiye’de deprem felaketinden etkilenenlere tıbbi yardım sağlamak ve Türk hastaneleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için afet bölgesinde bir sahra hastanesi kuracak.Belçika hükümetinin kuracağı sahra hastanenin ekibi, acil cerrahi konusunda uzmanlaşmış hekim ve hemşireler ile diğer uzmanlık dallarından doktorlardan oluşacak. Belçika sağlık ekibinde yaklaşık 80 kişi yer alacak. 
Belçikalı sağlık ekipleri Çarşamba günü Türkiye’ye giderek çalışmalara başlayacak.
Fransa'dan 139 kişilik kurtarma ekibi Adana'ya ulaştı
Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği, özel eğitimli dört köpeğin eşlik ettiği 73 arama kurtarma görevlisinin yardım malzemelerini taşıyan iki uçakla kafilenin Adana'ya indiğini bildirdi.
 İtalya İçişleri Bakanlığı’na bağlı acil durum ve itfaiye ekiplerinden oluşan ilk sivil savunma ekibinin, deprem sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılmak için yola çıktığı belirtildi.
İngiltere'den cerrahlar, sağlık görevlileri, acil durum sağlık personeli ve lojistik personelin yer aldığı bir sağlık ekibi Türkiye'ye uçmayı bekliyor. İngiltere 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi, ekipman ve kurtarma köpekleri de dahil olmak üzere Türkiye'ye acil destek gönderiyor.
Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatıyla Türkiye’ye insani yardım, özel ekipman ve 100 kişilik arama kurtarma timi, insani yardım ve özel ekipman gönderileceği açıklandı.
Ukrayna'dan 35 kişilik arama kurtarma ekibi 2 eğitimli köpek ile birlikte Adana’ya ulaştı.
İsrail'den yola çıkan 'Zeytin Dalları' adlı insani yardım ekibi de Türkiye'ye geldi. İsrail Büyükelçiliği  Salı günü yaptığı yazılı açıklamada, "öncü ekip bölgeye ulaştıktan sonra 7 Şubat sabahı afet sonrası müdahale konusunda deneyimli 167 kişilik asli ekibin, arama kurtarma köpekleri, 16 ton acil yardım malzemesi ve teknik ekipman ile bölgeye ulaştığını" belirtti.
Hindistan 200 kurtarma görevlisi ve eğitimli köpek görevlisi gönderdi.
Almanya'dan 41 kurtarma görevlisi ve 7 eğitimli köpek gönderildi.
Bosna Hersek'ten 50 kilik yardım ekibi gönderildi.
Katardan 10 bin mobil ev gönderildi.
Arnavutluk'tan 53 kişilik ekip, Hırvatistan'dan 12 araç ve 40 kişilik ekip, Karadağ'dan 15 kişilik ekip, Kosova'dan 30 kişilik ekip, Kuzey Makedonya'dan bir ekip, Macaristan'dan 101 kişilik ekip, Sırbistan'dan ise 27 kişilik ekip gönderildi. Kazakistan, 41 kişilik arama kurtarma ekibi ile ekipman, Kırgızistan, 63 kişilik arama kurtarma ekibi özel araç ve ekipman, Türkmenistan 10 kişilik doktor ekibi ve tıbbi malzemeler gönderdi. KKTC, deprem bölgesine, 200 kişilik arama kurtarma ekibi ve 15 TIR insani yardım malzemesi gönderdi.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.