Hava Durumu

Darbe girişiminin seyrini değiştiren adam: Ömer Halisdemir

15 Temmuz 2016'da hain darbe girişiminde Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurarak öldüren Ömer Halisdemir, ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından şehit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Darbe girişiminin seyrini değiştiren adam: Ömer Halisdemir

16 Temmuz 2016’da darbe girişimi sırasında Niğdeli kahraman şehit Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine göğsünden vurarak öldürdü.

30 KURŞUNLA ÖLDÜRÜLDÜ

Bunun üzerine Semih Terzi’nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Ömer Halisdemir’i şehit etti. Sonrasında ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü olarak ele geçirildi ve otuz altısı da teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklandı.

ÖMER HALİSDEMİR KİMDİR?

Ömer Halisdemir 20 Şubat 1974’te Bor, Niğde’de doğmuş, 16 Temmuz 2016 Gölbaşı, Ankara’da darbeci askerler tarafından şehit edilmiş Türk askeridir. 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak şehit edilen koruma astsubayıydı. Kendisine vur emri, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildi. Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu’da okul sonralarında çobanlık yaptı. Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir’in aktardığı bilgiye göre, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan’da görev yapmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.