Hava Durumu

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti !..

8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir'de doğan Türk Sinemasının usta aktörü Cüneyt Arkın 28 Haziran 2022 tarihinde kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2022 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2022 11:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Cüneyt Arkın hayatını kaybetti !..

8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir'de doğan Cüneyt Arkın, 85 yaşında İstanbul'da bulunan özel bir hastanede kalbinin durması nedeniyle hayatını kaybetti.
Türk sinemasının efsanesi Cüneyt Arkın, Türk tarihinin pek çok kahramanına beyaz perdede hayat verdi. Malkoçoğlu, Battal Gazi, Dünyayı Kurtaran Adam ve Ruşen Ali gibi rollerle izleyenlerin unutamayacağı bir oyuncu oldu. 

Pek çok ödüle layık görülen Cüneyt Arkın'a son olarak 2021 yılında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmişti.

ASIL ADI FAHRETTİN CÜREKLİBATIR

Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937’de Eskişehir’de doğdu. Asıl adı Fahrettin Cüreklibatır’dı. Eskişehir Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1963 yılında ‘Artist’ dergisinin düzenlediği sinema yarışmasında birinci oldu. Kariyerindeki dönüm noktası 1963’te askerliğini yaparken 1. Hava Jet Üssü’nde yönetmen Halit Refiğ ile tanışmasıyla oldu.

İLK FİLMİ GURBET KUŞLARI


Askerliği sonrası 1964’te Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları filmiyle sinemaya adım attı. Filmin finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde dönüm noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra Halit Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi.İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde 6 ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. Kısa sürede avantürlü filmlerin en çok aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.