Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Kiraz Festivali için Mardin Yeşilli'ye davet ettiler

Yeşilli İlçe Kaymakamı Emre Öztürk ve Belediye Bakanı Hayrettin Demir ile birlikte bu yıl Yeşilli İlçesinde düzenlenecek 16.cı Yeşilli uluslar arası Kültür sanat ve Kiraz Festivali için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti. İlçe Kaymakamı Öztürk ve Belediye Başkanı Demir, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Yeşilli ilçesinde düzenlenecek olan kiraz festivali için Mardin’e davet ettiler.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2022 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2022 14:30
Kaynak: İGF Haber
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Kiraz Festivali için Mardin Yeşilli'ye davet ettiler

Şehmus EDİS/ MARDİN İGFA- Mardin'e bağlı Yeşilli İlçe Kaymakamı Öztürk ve Belediye Başkanı Demir, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Yeşilli ilçesinde düzenlenecek olan kiraz festivali için Mardin’e davet etti.

Yeşilli İlçe Kaymakamı Emre Öztürk, Yeşilli İlçesinde düzenlenecek olan Kiraz Festivali ile Yeşilli'nin uluslararası alanda tanıtımını hedeflediklerini belirterek, festivalin onur konuğu olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı  Ersin Tatar’ı Türkiye'ye ve Yeşilli ilçesine davet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

"YEŞİLLİ KİRAZININ DÜNYAYA TANITIYORUZ"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir,  "İlçe Kaymakamımız Sayın Emre Öztürk ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, 11/12 Haziran 2022 tarihinde düzenleyeceğimiz 16. Yeşilli Uluslar Arası Kültür Sanat Ve Kiraz Festivalimize teşrifleri için kendisini davet ettik" dedi.

 Kabulleri ve samimi misafir perverlikleri için Sayın Tatar’a bir kez daha teşekkür ettiklerini ifade eden başkan Demir,”  Cumhurbaşkanımız Sayın Tatar 11/12 Haziranda festivalimizde inşallah bizlerle beraber olacaklar. Buradan Mardin halkının selamlarını ve sevgilerini tüm Kıbrıs halkına iletiyorum. ”dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDEYİZ

Bu sene 16. kez gerçekleştirelecek olan Kiraz Festivaline özellikle Güneydoğu'yu, Mardin'i ve Yeşilli'yi tanımayanları festivale davet ettiklerini kaydeden Başkan Demir, açıklamalarına şöyle devam etti: "Burada sevgi, kardeşlik, birlik, beraberlik, huzur ve sevecenlik vardır. Yeşilli İlçesi vatanını milletini bayrağını seven bir halktır. Bunu her platformda gösteriyoruz. 11-12 Haziran’da düzenleyeceğimiz Yeşilli Uluslar Arası Kültür Sanat Ve Kiraz Festivalimize bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz."

"YEŞİLLİ KİRAZI ŞİFA KAYNAĞIDIR"

Yeşilli de yetiştirilen kirazla ilgili bilgi veren Demir, "Kirazımızın bölge ikliminde ve toprağından kaynaklanan farklı bir özelliği vardır. Kirazımız tamamen organiktir. Kimyasal gübre ile yetiştirilmeyen, susuz tarlada yetişme özelliğinden dolayı susuz kiraz olarak geçmekte. Sağlık açısından, tıbbi yönden yapılan araştırmalar sonucunda kirazımızın özellikle kardiyoloji uzmanlarımızın tavsiye ettiği bir Napolyon kirazdır. Verimi ile lezzeti ile ve şeker hastasına fazla vermediği zararla kanı sulandırması ile sağlık yönünden de şifa yönünden de faydalı bir kiraz olma özelliğine sahip. Bizim ürünümüzün özelliğinden bir tanesi susuz yetişmiş, iyi güneş almış olması ve iyi bir toprakta da yetişmiş olmasıdır" diye konuştu.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.