Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sayıştay hiç bir kamu kurumunun rakibi değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay Başkanlığında düzenlenen Sayıştay'ın 160. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda yaptığı konuşmada, Divan-ı Muhasebattan Sayıştay'a 160 yıldır güzide kurumun çatısı altında ülkeye samimiyetle hizmet veren herkesi şükranla yâd etti.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2022 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2022 17:15
Kaynak: İGF Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sayıştay hiç bir kamu kurumunun rakibi değildir

ANKARA (İGFA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma sürecinde geçen 20 yılda bir asırlık yol kat tettiği gerçeğinin inkar edilemez olduğunu kaydederek, "Dünyanın birçok yerinde bize bu kadar kısa sürede bu kadar çok atılımı nasıl yaptığımızı soruyorlar" dedi.

Osmanlı'nın kamu reform çalışmalarının bir ürünü olarak faaliyete başlayan Sayıştay'ın devlet fonksiyonları içinde önemli bir yere yerleştirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mali istikrara katkı vermek üzere gelirlerin ve giderlerin kontrol altında tutulması gayesiyle faaliyet gösteren Sayıştay'ın her dönemde önemini koruyarak bugünlere geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM adına görev yapan Sayıştay'ın tüm mensuplarının üstlendikleri sorumlulukları hakkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olduğundan şüphe duymadığını belirtti.

KİLİT BİR ROLE SAHİP

Sayıştay'ın denetim alanına giren devlet bütçesinin, 85 milyonun tamamının rızkından keserek kamuya aktardığı kaynaklardan oluştuğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayıştayımız sahip olduğu birikim, kendine verilen yetkiler ve üstlendiği misyonla kamu yönetim sistemimizde gerçekten de kilit bir role sahiptir. Sayıştay, hiçbir kamu kurumunun rakibi veya ikamesi değil, denetlediği her kamu kurumunun faaliyetlerini hukuka uygun yürütmesine rehberlik eden bir yardımcısıdır. Burası kendisi doğrudan hesap soran değil, hesap sorulmadan önceki hazırlıkları yapan, çalışmaları yürüten, malzemeleri hazırlayan bir kurumdur" diye konuştu.

https://youtu.be/wvFvN6Ter4E

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'ya göre yargı yetkisi ile donatılmış yüksek denetim organı olan Sayıştayı 2006 ve 2010 yıllarında çıkardıkları kanunlarla daha da güçlendirdiklerini ifade etti.

Sivil-askeri tüm kamu kurumlarını, kamu iktisadi teşekküllerini, belediye şirketleri dahil kamu kaynağı kullanan her kuruluşu Sayıştay denetimi kapsamına alarak hukuk devleti ilkesine bağlılıklarını ispatladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra da Sayıştay'ın denetim alanını genişletmeyi, imkânlarını artırmayı sürdürdüklerini söyledi.

Erdoğan, "Amacımız, Türkiye'nin demokratik hukuk devleti vasfıyla 2023 hedeflerine ulaşmasını, 2053 vizyonunu hayata geçirmesini temin etmektir. Önümüzdeki dönemde bu doğrultuda hep birlikte çok daha etkin ve yaygın çalışmalar gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.