”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Covid-19 sürecinde kesilen para cezaları, geri ödenecek!..

Koronavirüs yasakları döneminde kesilen cezaları, ödemeyenlerin cezaları affedilmişti. Anayasa Mahkemesi, ödenmiş koronavirüs cezalarının de vatandaşa iade edilmesine karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 14:47
https://www.medyahabersitesi.com
Covid-19 sürecinde kesilen para cezaları, geri ödenecek!..

Anayasa Mahkemesi'nden on binlerce insanı sevindirecek bir karar geldi. Covid-19 pandemisi sürecinde kesilen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin kesilen idari para cezaları iade edilecek.
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) itirazda bulunan İzmir 4. İdare Mahkemesi, Covid-19 Pandemi döneminde uygulanan idari para cezalarının iade edilemeyeceğine ilişkin kuralı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal ettirdi. Böylece Covid-19 döneminde kesilen idari para cezalarını ödeyenler ödedikleri tutarları geri iade alacak.
Anayasa Mahkemesi 03.11.2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun' un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline oy çokluğuyla karar verildi.


Covid-19 sürecinde kesilen para cezalarında, para iadesi nasıl yapılacak sorusunun yanıtı ise henüz belli değil.


ÖDEMEYENLERİN CEZALARI AFFEDİLMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri, Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silinmişti. İdari para cezasını ödemeyenler için vergi daireleri herhangi bir takipte bulunmayıp cezaları otomatik olarak silme kararı almıştı.

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.