Hava Durumu

Çiğ süt fiyatı arttı!..

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatlarını açıkladı. Destek litre başına 20 kuruş olarak belirlendi. Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu üretim maliyetlerinde yaşanan artışla toplandığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2021 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2021 15:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Çiğ süt fiyatı arttı!..

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu, soğutulmuş çiğ süt referans fiyatını 3 lira 20 kuruştan, 4 lira 70 kuruşa çıkardı. 8 Aralık 2021 tarihinden itirabaren geçerli olacak artışla birlikte, litre başına destek miktarı da 20 kuruş oldu. 

Süt üreticileri ise fiyat artışından memnun olmakla birlikte daha fazla destek bekliyor. Geçen yılki yem fiyatlarının 130 liradan 200 liraya çıktığını söyleyen üretici artan maliyetlerden şikâyetçi.

 

MALİYETLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Aile boyu süt üreticiliği yaptıklarını belirten esnaf yaptığı açıklamasında, süt üreticilerinin yem fiyatlarından şikayetçi olduğunu bu yıl yapılacak olan zammın geçen yılın maliyetlerini kurtarabildiğini belirtiyor.

Süt üreticileri açıklamalarında şunları söylüyor:

“Şu an da çiğ sütün 4 lira 70 kuruş olacağı söyleniyor. Süt üreticisinin maliyetleri haliyle her geçen gün artıyor. Son zamla bile kurtarmaz. Sütün 4 lira 70 olması ile yem üreticileri tekrar bir zam yaparlarsa zammın hiçbir anlamı kalmaz. Açık süt sattığımız halde bizi kurtarmıyor maliyetlerden dolayı. Biz şu an da perakende olarak sütü 5 liraya yakın satıyoruz. Ama geçen yıldan beri bu tarifeyi uyguluyoruz. Yemin fiyatı geçen yıl bu zamanlar 130 liraydı. Şu an 200 liranın üzerinde hatta yemin kalitesine göre değişiyor. 225’e kadar yem fiyatları çıkıyor. Yaz ayları boyunca yani 6 ay hayvanlar yayılımda olduğu için bizler oradan maliyetleri düşürüp kurtarmaya çalışıyoruz.”

Süt fiyatları ile birlikte süt ürünlerine de zam gelmesi bekleniyor. 

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu yaptığı basın açıklamasında: "Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir." ifadelerini kullandı. 

Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.