Hava Durumu

Çiftçiye bir darbe daha 

Edikli Kasabasında ekimi yapılan gübrenin sahte olduğu iddiasını dillendiren Hamza Türkcan; "Tanıdığım kişilerden biraz daha ucuz diye gübre aldık. Ama almaz olaydık. Bütün değerleri sıfır çıktı. Biz bittik" diye dert yandı. 

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2022 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.06.2022 21:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Çiftçiye bir darbe daha 

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem Edikli Kasabası ziyaretinde; çiftçinin sorunlarını dinledi. Ziyaretlerinde sahte gübre iddiasını dile getiren çiftçi Türkcan yetkililerden yardım istedi. 


Sahte gübre satanların; "Ellerini kollarını sallayarak gezdiklerini" söyleyen çiftçi Türkcan, sahte gübre üretiminin çiftçiye darbe vurmak olduğunu, çiftçiye vurulan darbenin de millete darbe olduğunu söyledi. 


"Kimseye güvenemeyecek miyiz?" 


Edikli Kasabasında çiftçilik yapan Hamza Türkcan, dert yandığı açıkmalarında şunları söyledi; 


"Ben 30 liraya mazot almaya mecbur muyum? Buramıza geldi. Vallahi inanın o kadar doluyum ki, elim ayağım titriyor. Analiz sonuçları yüzde sıfır ya. İnsanlar birbirine güvenemeyecek mi bu ülkede? Edikli Kasabasında 15 kişi aldı. Bin tona yakın gübre satıldı." 


"Elimizdeki avucumuzdaki herşeyi harcadık. Elektrik faturasını yatırmanın derdindeyiz. Gübre sahte çıkınca tekrar gübre almak zorunda kaldık. Borçlarımızı ödemek için ineklerimizi satacağız. Mandıramız doluydu en az 15 ineğimiz vardı. Birini daha satacağım 3 tane kalacak." 


"Gübre pahalı olunca, bir darbe de sahte üreticiden geliyor" 


CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem; "Çiftçi mağdur, normalde devletin takip sistemi var. Hangi gübrenin hangi çiftçiye gittiği bilinir. Ancak bu firmanın ürettiği gübrenin takip sistemi yok. Normalde denetimsiz bir şekilde üretim yapamazlar. Kontrolün olmadığı yerlerde böyle durumlar oluyor. 


Gübre çok pahalı olunca, çiftçiye bir darbe de onlar vuruyor. " şeklinde konuştu. 
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.