Hava Durumu

Çelik; “Bu zafer Anadolu’yu vatan kılan bir tapu senedidir.”

Niğde Valisi Dr. Cahit Çelik Malazgirt Zaferi'nin 952. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2023 12:28
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2023 12:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Çelik; “Bu zafer Anadolu’yu vatan kılan bir tapu senedidir.”

Niğde Valisi Dr. Cahit Çelik 1071'de Malazgirt'te kazanılan büyük zafer ile ilgili yayımladığı mesajda kazanılan zaferin askeri bir başarının çok ötesinde olduğunu vurgulayarak mesajında şu ifadelere yer verdi; “Yüce Türk Milletinin kaderinin örüldüğü, dünya tarihinin akışına yeni bir yön tayin eden ve sonuçları itibariyle şanlı zaferlerimizden birisi olan Malazgirt Zaferi’nin 952. yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.
 Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te kazandığı zafer bir askerî başarının çok ötesindedir. Bu zafer; yalnızca kendisinden kat be kat kalabalık Bizans ordusuna karşı kazanılmış bir savaş değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan yolun ilk adımıdır.
Malazgirt Zaferi, Anadolu’nun kapılarını ardına kadar açan, cennet vatanın inşa sürecinin başladığı, Büyük Türk Milletine Anadolu’yu vatan kılan bir tapu senedidir. Nitekim bu zaferden yalnızca dört yıl sonra, Marmara kıyılarına kadar ulaşılmış ve o günden bugüne kadar geçen sürede bu coğrafyanın ebedî bir Türk yurdu olduğunu tüm cihana ilân ve ispat etmiştir.
Anadolu’da birlik, beraberlik ve barışa dayanan anlayışın hâkim olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi ruhu, üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen milletin sinesinde hala dipdiridir. Cumhuriyetimizi daha aydınlık yarınlara taşırken geçmişimizden aldığımız güç, bizlere her zaman yol gösterici olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle 26 Ağustos 1071 yılında kazandığımız Malazgirt Zaferi’nin 952. yıldönümünde başta Sultan Alparslan ve şanlı ordusu olmak üzere Anadolu’yu bizlere ebedî bir vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz minnetimizi sunuyorum.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.