Hava Durumu

Bu nasıl gelenek! Bor, savaş alanına döndü!

Niğde’nin Bor ilçesinde uzun yıllardır gelenek adı altında düzenlenen “Siftah Gecesi Etkinliği” amacının dışına çıkarak olumsuz görüntülere sahne oldu.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2024 23:14
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2024 23:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bu nasıl gelenek! Bor, savaş alanına döndü!

Niğde'nin Bor ilçesinde akşam saatlerinden bu yana devam eden üç aylarının gelişini kutlamak amacıyla yapılan "Siftah Gecesi" isimli etkinlik, amacının dışında görüntülere sahne oldu. İlçenin dört bir yanında özellikle yaşı küçük çocuklar tarafından çöpler yakılıyor, yüksek ses ve ateş çıkaran torpil ve maytaplar patlatılıyor. Yakılan çöp konteynerleri yola itilerek trafikte tehlike yaratıyor. Duman, patlama sesleri ve lastik kokusundan rahatsız olan vatandaşlar bu durumun bir an önce çözülmesini istiyor. 


 

KEMERHİSAR'DA DOZU KAÇIRDILAR!

Yaşları küçük olduğu tahmin edilen bir grup, Bor'un Kemerhisar beldesinde patlayıcı kullanarak çevreye rahatsızlık verdi. Grubun içinden bir maganda ise silah ile havaya ateş açtı. Etrafındakiler ise onu alkışlayarak destek verdi. 


 

BİZ BÖYLE KUTLAMADIK

Belli bir yaşın üstündeki ilçe sakinleri ise, kendilerinin de zamanında bu gelenek kapsamında kutlama yaptıklarını sadece kandil yakıp küçük çatapatlar yakarak kendi aralarında eğlendiklerini söyleyerek,  günümüz gençlerinin geleneği neden bu şekilde yaşattıklarını anlamadıklarını belirttiler. 

SİFTAH GECESİ NEDİR?

Üç ayların habercisi olan Regaip Kandili, Niğde'nin Bor ilçesinde "Siftah Gecesi" isimli gelenek ile karşılanıyor. Çeşitli kaynaklarda geçmiş tarihlerde Ermeni ve Rumlar, dini günlerde ve özellikle kandil gecelerinde, ibadet eden müslümanları rahatsız etmek ve korkutmak için ateş yakıp, çeşitli araç gereçlerle ses ve gürültü çıkararak rahatsız ettikleri rivayet ediliyor. Ayrıca bu gelenek Türkiye'de sadece Niğde'nin Bor ilçesinde görülüyor. 
 

HABER: Mustafa Altıner

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.