Hava Durumu

Bor’da Üreten Kadınlar İş Başında

Niğde’nin Bor ilçesinde kadınların oluşturduğu kooperatifte yöresel ürünler ve dokunan halılar kooperatifin kendi adını taşıyan markayla satışa sunuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2022 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2022 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bor’da Üreten Kadınlar İş Başında

İlçede yaşayan kadınların girişimiyle Bor Belediyesinin de desteğiyle 1 yıl önce kurulan Bor Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçedeki kadınların ev ekonomilerine katkı sağlıyor.


İlçe merkezinde bulunan kooperatif merkezine gelen kadınlar, burada tek katlı ve iki ayrı bölümden oluşan alanda bir kısımda gıda ürünleri üretiyor bir kısımda ise kurulan tezgahta halı dokuyor.


Kooperatif bünyesinde üretilen erişte, mantı, tarhana, sirke, reçel gibi ürünler, doğal beslenmek isteyen vatandaşlardan yoğun talep görüyor.
Kadın istihdamının öncelikli hedef olduğu kooperatifte, tarımsal ürünlere katma değer katılması ve unutulmaya yüz tutmuş halıcılığın gün yüzüne çıkartılması da hedefleniyor.


Kadınların elinden çıkan yöresel gıda ürünleri ile dokunan halıların yurt içi ve yurt dışında pazarlanması ve yöre kadınlarına yeni gelir kaynağı oluşturulması için kooperatif kurduklarını söyleyen Bor Kadın Tarımsal Kooperatifi Başkanı Hatun Keçeci 1 yıl önce kurulan kooperatifte 20 kadının istihdam edildiğini söyledi.


Keçeci; ‘’ Kooperatifimiz kurulalı 1 yıl oldu. 2 atölyeden oluşmaktadır. Bir tarafta kültürel mirasımız olan halıcık var, diğer tarafta da gıda atölyemiz mevcut. Toplamda 20 kadın çalışıyor burada. Gıda ürünlerini daha çok marketlere veriyoruz. Askeri personele yemek hazırlıyoruz. Halılarımızı kişisel sipariş olarak üretiyoruz ve bu şekilde devam ediyoruz. Bütün ürünlerimiz tamamen organik ve yöremizde yetişen ürünlerden üretilmektedir. Un tarhanasını, sebzeli erişte, noodle, yaş tarhana, içli köfte, mantı ve yaprak sarması gibi yöresel olarak aklınıza ne geliyorsa üretmeye çalışıyoruz.’’ dedi.


Kooperatifin amacının yöresel ürünlere katma değer katmak olduğunu ifade eden Hatun Keçeci kadın istihdamı konusunda da kooperatifin önemli bir görev üstlendiğini belirtti.


Keçeci; ‘’Bölgemizdeki kadınlarımız için istihdam ve hem de yöremizin dışarıya tanıtılması bizim çok önemli. Biz bu yolda ilerlerken Bor Belediye Başkanı Serkan Baran’ın büyük desteğini aldık. Bizim amacımız, yöremizi, insanlarımızı ve yöremizdeki ürünlerimizi yöremizin dışındaki insanlara tanıtmak aynı zamanda kadınlarımıza iş imkanı sağlamaktı. Bu yolda da hızlı adımlarla ilerlediğimizi düşünüyoruz. Biz mecazen söylüyoruz bacasız fabrikayız diye ama birçok kadının hayatına dokunan bir fabrika olarak ilerlemek istiyoruz.’’dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.