Hava Durumu

Bolkarların İncisi Göller Karlar Altında

Termometrelerin şehir merkezlerinde 38 dereceyi gösterdiği şu günlerde yüksek kesimlerde erimeyen kar, doğaseverler ve fotoğraf tutkunları için yaz ortasında kış mevsimi yaşatıyor.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2022 11:27
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2022 11:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bolkarların İncisi Göller Karlar Altında

Orta Toroslar´daki Bolkar Dağları, buzul gölleri, eşsiz manzarası ve bitki örtüsüyle yılın 4 mevsimi bir çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.


Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz köyüne 8 km mesafede bulunan, zorlu bir yürüyüşün ardından ulaşılan Karagöl ve Çinigöl’e çıkan amatör ve profesyonel fotoğrafçılar, doğal güzelliklerin yanı sıra Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınan ve "sessiz kurbağa" olarak da bilinen Toros kurbağasını da (Rana holtzi) görme şansına sahip oluyor.


Bolkar Dağları´nda buzul aşınması ile oluşmuş "sirk göller"den olan yaklaşık 2 bin 650 rakımdaki bu göller, endemik bitki ve hayvan türlerini içinde barındırması sebebi ile 1.derece doğal sit alanı olarak koruma altında.


Doğada kamp ve yürüyüş yapmak isteyenler, eşsiz manzara eşliğinde fotoğraf çekmeyi tercih eden amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için alternatif seçenekler sunan göller, etrafını çevreleyen yüksek kayalıklar, dağ zirveleri, sisli ve puslu görseliyle ziyaretçilerini derinden etkileyen görüntüler oluşturuyor.


Ziyaretçilerine kartpostallık manzara sunan Karagöl ve Çinigöl’ü ziyaret eden NİDOS’un (Niğde Doğa Sporları Kulübü) 82 üyesi, şehir stresinden uzak bir gün geçirdi.


katılımcıların 30 derece sıcaklıkta, Meydan Yaylasından başlayan doğa yürüyüşü buzul göllere yaklaştıkça kar üzerinde devam etti.


Bir günde 4 mevsimi yaşayan doğaseverler, herkesi bu güzellikleri görmeye davet etti.


NİDOS Başkanı Nuri Dokuzoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi; 


"82 kişi, büyük bir grupla geldik. Bıraksaydık herhalde bunun iki katı olurduk çünkü insanların doğaya özlemi çok daha yoğun. Gelen arkadaşlarımın hepsi doğaya çok duyarlı, doğayı çok seven, doğayı incitmekten korkan arkadaşlarımız. Buraya gelecek herkese tavsiyem en basiti bu çayırlarda çiçek koparmamaları, pislik atmamaları, doğaya saygılı olmaları.  2650 ve 2900 metre yüsekliğinde karlarla kaplı birçok yeri buzul bu göllerin buna rağmen içinde endemik bir kurbağa türü olan Toros kurbağası yaşamakta etrafında da birçok endemik bitki türü bulunmaktadır."

Bölgeyi ziyaret eden Didem Mutlu ise; "Yorucu bir iş hayatından sonra buraya çıkmak huzur veriyor insana. Rotamız zorlu bir rotaydı ama sonucunda böyle bir güzelliği görmek gerçekten huzur veriyor. Ötmeyen kurbağalarıyla, endemik bitki ters laleleri ve sümbülleri olan bir yer burası. Çok mutluyuz böyle bir yerde yaşadığımız için" dedi.


Ezgi Çayırlı; "4.5 yıldır Niğde’de yaşıyorum. Aydınlıyım. Daha önce çok fazla kar görme şansımız olmadı Aydın’da Niğde’de buna şahit olduk. Uzun zamandır da buraya gelmeyi planlıyorduk fakat arkadaşlarımızın düzenlediği bir etkinlikle geldik. Çok memnun kaldık Çinigöl’den Karagöl’den gayet güzel. Herkese buraları görmeyi tavsiye ediyorum" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.