Hava Durumu

BİRKO işçileri direniyor!..

Dün BİRKO Koyunlu Fabrikası önünde yapılan açıklamalardan sonra, bugün de işçilerle birlikte basın açıklaması yapıldı. Öz-İplik İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Faik Apaydın; "Gerekirse çadır kurarız, sonuna kadar haklarımızı ararız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2021 17:16
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2021 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
BİRKO işçileri direniyor!..

BİRKO Koyunlu Halı Fabrikası eylemlerinde ikinci gün.. 

Dün (29 Aralık 2021) BİRKO Koyunlu Halı Fabrikasında basın açıklaması yapan Öz-İplik İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Faik Apaydın; fabrikadaki işçilerin haklarını savunduğu için tehdit mesajları aldığını iddia etmiş, gerekli mercilere şikayetlerini ileteceğini söylemişti. 

Bugün öğleden sonra sendika üyesi işçilerle birlikte açıklamalarda bulunan Apaydın; 9 işçinin işten çıkarıldığını gerekli görüşmelerden sonra 6 işçinin geri alındığını söyledi. 3 işçinin ise sendika üyesi olduğu için fabrikaya alınmadığını iddia eden Apaydın, "Ne fabrikaya girmelerine izin veriliyor ne de işten çıkarıldıklarına dair bilgilendirme yapılıyor. Bir de üstüne; 'Bu fabrikaya girerseniz sizi kurşunlarız', diye tehdit ediliyorlar" dedi. 

Öz-İplik İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Faik  Apaydın; "Gerekirse çadır kuracağız, haklarımızı arayacağız" 

Sendika başkanı Apaydın çocuğuyla tehdit edildiğini belirterek; herşeye rağmen sendika üyesi işçilerin haklarını savunmaya devam edeceklerini belirtti. 

EMEKÇİLER FABRİKAYA ALINMIYOR

Öz-İplik İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Faik Apaydın açıklamalarında şunlara değindi: 

"Sendika olarak taleplerimiz işten atılan emekçi kardeşlerimizin tazminatlarının ödenmesi. İşçilerimiz için ya işlerinin başına dönmelerini ya da tazminat haklarının ödenmesini istiyoruz. Bugün itibariyle işten atılan 9 arkadaşımızdan 6’sı işini dönmüşken 3 arkadaşımız fabrikaya dahi alınmıyorlar. Kendilerine iş akdinin feshi ya da tazminat ödeneceğine dair bir şey de söylenmiyor. Biz sizi işten çıkardık, da demiyorlar. Arkadaşlarımız emekçiler fabrikaya alınmıyorlar. Fabrikaya girmek isteyen arkadaşlarımızı da ölümle tehdit edip içeriye almıyorlar. İşten atılan ve içeriye alınmayan 3 arkadaşımız da sendika yöneticisi. Emekçi çalışanlarımız sadece işyerlerine girip işlerini yapmak istiyorlar ama içeriye alınmıyorlar. İçeriye girmek isteyen arkadaşlarımızı kurşunlamakla tehdit ediyorlar. 15 yıldır emek verdikleri fabrikalarına girip çalışmak istiyorlar. İçeriye alınmayan arkadaşlarımızın ya işlerine geri alınmasını ya da tazminatlarının ödenmesini istiyorlar."

AYLAR SÜRSE DE DİRENECEĞİZ

Apaydın; Ağustos ayında yaptıkları sözleşmeye rağmen işçilerin maaş ve tazminatlarının verilmediği gibi bilgi de alamadıklarını belirtti.

İşçilerin tehdit edildiğini belirten Apaydın şunları söyledi: 

"Bizim yasal olarak yaptığımız bir toplu sözleşmemiz var. Ancak buna riayet edilmiyor. Bu sözleşmeyi Ekim ayında kendilerine verdim, kendileri 8 Kasım tarihine kadar inceleyip bu taslağa da onay verdiler. Bana iftira atıp bahsettiğim sözleşmeyi şantajla tehditle imzalattığım yalanını söylediler. 1 milyon lira rüşvet alarak bu sözleşmeye imza attırdığımı söylediler. Ben buradan sesleniyorum. Eğer ben zorla bu sözleşmeyi imzalattırdıysam çıksınlar benim hakkımda dava açsınlar. Suç duyurusunda bulunsunlar dedim. İmza atan genel müdür zorlama ve rüşvet iddialarını da reddediyor zaten.


Fabrikaya çökenlerin amacı bütün emekçileri tazminatsız bir şekilde kapının önüne koymak. Planlarına göre de fabrikayı istedikleri gibi kullanmak istemektedirler. 
Öz-İplik İş Sendikası olarak bizler 115 üyemizle birlikte fabrikaya sahip çıkmak için buradayız. Sendika olarak bundan sonra burada direniyoruz. Haklarımızı istiyoruz. Bizim istediğimiz ya işçiler işlerine dönecekler ya da işten çıkarılıyorlarsa işten çıkarıldıkları tebliğ edilecek ve tazminatları ödenecek. Aylar da sürse biz direnmeye devam edeceğiz. Çünkü biz bu fabrikada örgütlüyüz, yetkili sendikayız. Toplu sözleşmemiz de var."

TEHDİTLERE BOYUN EĞMEM

Öz-İplik İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Faik Apaydın: "Fabrika üzerinde yetkisi olmayan bir şahıs işçi haklarını savunmamam için tehdit dolu mesajlar attı. Ama biz hiçbir şeyden korkmuyoruz. İnadına işçi hakları diyoruz. Daha önce atılan işçilerimizin de haklarını savunacağız. Burada çalışan emekçilerin tazminatlarını kimseye yedirtmemek için haklarımızı aramaya devam edeceğiz. Gerekirse bu kapının önünde çadır kuracağız kar kış demeden haklarımızı savunacağız." 

BİRKO Koyunlu Halı Fabrikası önünde yapılan basın açıklamasına Öz-İplik İş Sendikası Niğde Şube üyelerinin yanı sıra, CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, CHP Niğde Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleri Erdal Aydoğan ve Çağdaş Özmen katıldı. 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.