Hava Durumu

Bayramda trafik güvenliği için helikopterli denetim yapılacak !.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği genelgede; Ramazan Bayramı'nda 99 bin personelin görev alacağı açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2023 12:46
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2023 13:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bayramda trafik güvenliği için helikopterli denetim yapılacak !.

Genelgeye göre; aralarında Niğde'nin olduğu illerde helikopter ve drone ile trafik denetimi yapılacak.

Ramazan Bayramı'nda 99 bin 245 trafik personeli görev alacak

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge kapsamında, emniyet ve jandarma sorumluluk bölgesinde toplam 51 bin 300 ekip/tim, 99 bin 245 trafik personeli görev alacak.

“Bu Yolda Sana Çok Güveniyoruz” mottosuyla hazırlanan afişler yer alacak 

Trafik güvenliğinin en üst düzeyde sağlanabilmesi amacıyla 13 helikopter ve 138 drone ile 2 bin 626 saat trafik denetimi gerçekleştirilecek.

NİĞDE'DE HELİKOPTERLİ DENETİM YAPILACAK 

Helikopterlerle yapılan denetimler özellikle; Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Sakarya, Yozgat, Adana, Ağrı, Balıkesir, Batman, Burdur, Diyarbakır, Isparta, Niğde, Osmaniye, Tekirdağ, Yalova ve Van illerinde yoğunlaşacak.

Ayrıca 36 polis/jandarma Başmüfettişi, 6 Denetleme Başkanlığı Denetleme Grup Başkanlığı Üyesi, güzergâhlarda ve kazaların yoğunlaştığı kara noktalarda ekip ve personel tarafından alınan tedbirleri yerinde denetlemek üzere görevlendirilecek.

Merkez Teşkilatı Güzergâh Denetimleri, Emniyet Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanlarından oluşan 15 ekip ile sağlanacak.

44 personelden oluşan 15 ekip, farklı güzergâhlardaki trafik ekip ve personelini denetlemek üzere görev alacak. Şehirler arası otobüslerde yolcu olarak görevlendirilen 514 personel ise 1.028 yolcu otobüsünü habersiz olarak denetleyecek.

Yolcu otobüslerinin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının yoğun olarak meydana geldiği 02.00-08.00 saatleri arasında, uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybına ek olarak günün ilk ışıklarının sürücüler üzerinde yarattığı rehavet ile kaza riskinin daha fazla arttığından bahisle özellikle 05.00-07.00 saatleri arasında şoförlerin araç dışına davet edilerek gerekli kontroller ile bilgilendirmeler yapılacak.

Ayrıca, otobüslerde emniyet kemeri kullanımına ilişkin denetimlere ağırlık verilerek yolcular “otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları”, şoförler ise “taşıt kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları” konularında bilgilendirilecek.

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların, 24.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek.

 Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcıları üzerinde koruma başlığı ve gözlüğü, diğer araçlarda ise emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemleri kullanımına ilişkin farkındalığı arttırmak amacıyla eğitim ve denetim faaliyetleri bir arada yürütülecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.