Hava Durumu

Bakü’de Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı Konferansı düzenlendi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Azerbaycan’da Bakü Avrasya Üniversitesinin düzenlediği Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı Konferansına katılarak konuşma yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2023 23:41
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2023 23:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bakü’de Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı Konferansı düzenlendi

Konferansa Azerbaycan Eski Başbakan Yardımcısı ve Türkoloji Profesörü Firudin Ağaoğlu Cəlilov, Bakü Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gülzar İbrahimova ve Doç. Dr. Sayavush Gasimov, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selçuk Karakılıç ve Bakü Avrasya Üniversitesinin akademik ve idari personeli katıldı.

"Can Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlığın Yeniden Sağlanması Günü Kutlu Olsun"
Konferansta konuşma yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, sözlerine Can Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlığın Yeniden Sağlanması Günü’nü kutlayarak başladı.
Rektör Uslu, konuşmasını devamında ise "Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bu vesileyle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de güzide bir yükseköğretim kurumu olan Bakü Avrasya Üniversitesinde düzenlenen bu güzel ve anlamlı etkinlikten bir gün önce ise Can Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlığın Yeniden Sağlanması Günü’nü kutladık. Her iki devletimizin de sonsuza kadar Cumhuriyet aydınlığında nice asırlara birlik, beraberlik ve huzur içerisinde erişmesini diliyorum. İki ayrı devlet de olsak yüreğimiz bir çarpıyor. Merhum Bahtiyar Vahapzade’nin dizelerinde de ifade ettiği gibi “Bir milletiz, iki devlet. Aynı arzu, aynı niyet. Her ikisi cumhuriyet. Azerbaycan - Türkiye.” Karabağ Savaşları, 15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi gibi birçok olayda gördüğümüz gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için düzenlenen bu konferans da bu mısralara karşılık gelmektedir. Allah kederde, tasada ve sevinçte bir olduğumuz Can Azerbaycan’la kardeşliğimizi daim eylesin." dedi. 

"Türkiye'de Bir Asır Önce Tarihin Altın Halkalarından Cumhuriyet İlan Edildi"
Türkiye’de tam bir asır önce Türk tarihinin altın halkalarından birine karşılık gelen Cumhuriyet'in ilan edildiğini vurgulayan Rektör Uslu, devamında şunları söyledi: "Tarihi şan ve şerefle dolu milletimiz İtilaf Devletleri olarak adlandırılan Batılı ülkelerin emperyalist emellerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kahramanca sergilediği bağımsızlık mücadelesiyle boşa çıkarmış, ardından bu destansı zaferini ise Cumhuriyet ile taçlandırmıştır. Aziz Türk milleti, bir asırlık süre içinde Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından olan egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğu anlayışını çok iyi özümsemiş ve her zaman vatanın bölünmez bütünlüğünün garantisi sayılabilecek iradesine sahip çıkmıştır. İnanıyorum ki ülkemiz ve aziz milletimiz, Cumhuriyetin aydınlığında nice asırlara erişecek ve “dilde, fikirde, işte birlik” anlayışından hareket ederek önümüzdeki yüzyıllara tüm Türk dünyasıyla damgasını vuracaktır."


Türk Dünyasıyla Çeşitli Alanlarda İş Birliği Vurgusu
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin eğitim öğretim, bilim, kültür sanat, teknoloji ve inovasyon alanınlarında Türk dünyası başta olmak üzere uluslararası düzeyde iş birliği içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, ‘‘30 yılı aşkın tarihiyle Anadolu’nun yükseköğretim ve bilimde parlayan yıldızı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak biz de Cumhuriyet’imizin aydınlığında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda Üniversitemiz, Türkiye’nin Hidrojen ve Yakıt Pilleri Alanında Uzmanlaşan Tek Devlet Üniversitesi olarak yenilebilir enerji alanında bilimsel araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Tarım alanında ise Türkiye’deki 208 üniversite arasında özellikle Bitki Koruma çalışmalarında birinci olan Üniversitemiz, bu konuda da bölgesel ve küresel sorunlara çözüm bulmaya ilişkin araştırma geliştirme faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarında En İyi Uygulama Ödülü’nün sahibi olan Üniversitemiz, yine bu alanda da hayata geçirdiği uygulamalarla örnek bir yükseköğretim kurumu niteliği taşıyor. “Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak” hedefiyle var gücüyle çalışan Üniversitemiz, aynı zamanda Türkiye ve başta Azerbaycan olmak üzere tüm Türk dünyasıyla eğitim, bilim, kültür-sanat, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon alanlarında daha ileri iş birlikleri için durmaksızın gayret göstermektedir.’’ diye konuştu.

Rektör Uslu konuşmasının sonunda “Bu konferansın tertibinde tüm emeği geçenlere ve Rektör Prof. Dr. Sayın Hüseynli Nazim Ziyadoğlu’nun şahsında Bakü Avrasya Üniversitesi ailesine en içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Program, Azerbaycan Eski Başbakan Yardımcısı ve Türkoloji Profesörü Firudin Ağaoğlu'nun Rektör Uslu'ya kendi eserini takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.