Hava Durumu

Bakan Yardımcısı Metin: Gıda arzından problem yok

2022 TABADER Uluslararası Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi’nin açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Tüketicimiz hiç merak etmesin. Bu ülkede gıda arzında hiçbir problem yok ve olmayacak" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2022 14:45
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2022 14:45
Kaynak: İGF Haber
Bakan Yardımcısı Metin: Gıda arzından problem yok

İSTANBUL (İGFA) - Türkiye’de sektörünün en önemli sivil toplum kuruluşu olan TABADER’in üç büyük uluslararası zirve ve etkinliklere ev sahipliği yaptığı ‘’2022 TABADER Uluslararası Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi’’ İstanbul’da başladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi ve TABADER işbirliği ile bugün İstanbul Wow Convention Center’da başlayan ‘’2022 TABADER Uluslararası Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi’’ne sektörü yurt içi ve yurt dışında temsil eden kurum, kuruluşlar ve birlikler katıldı.

Sektörün en önemli etkinliği olan ve uluslararası değer taşıyan ‘’2022 TABADER Uluslararası Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi’’nin açılış konuşmasını yapan TABADER Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Bayram, amaçlarının sektörlerini çok daha ileri noktalara taşımak olduğunu belirterek, sektörlerinin hem stratejik hem de çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye tahıl ve bakliyat işleme teknolojileri ve depolama sistemlerinde ciddi bir teknoloji know-how’ına sahip olduğunu da kaydeden Başkan Prof. Dr. Bayram, tahıl ve bakliyatın silah gibi olduğunu belirterek, "Kendi toplumunuzun güvenliği için çok önemlidir. Son 10 yılda ciddi ilerlemelerin sağlandığı lisanslı depoculuk çok önemlidir. Şu anda 8,2 milyon ton civarında kapasitemiz mevcut” dedi.

TÜRKİYE KENDİNE YETEN ÜLKE

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise, dış ticaret ilişkisi içerisinde ülkelerin en önemli yapması gereken ve gıda arzını sağlama açısından bulunurluk olduğuna dikkati çekerek, "Tüm çalışmalarımız bulunurluk üzerine. Bu noktada Türkiye dünyanın en şanslı ülkelerinden. Hem üretim kapasitesi hem de uyguladığımız tarım ve ekonomi politikaları açısından bulunurluk noktasında dünyada önemli bir noktadayız” dedi.  Türkiye'nin üretmeye devam edeceğini vurgulayan Metin, "Tüketicimiz hiç merak etmesin. Bu ülkede gıda arzında hiçbir problem yok ve olmayacak. Üretmeye devam edeceğiz. Aldığımız tedbirlerle ve hem iç ticarette hem dış ticaretteki politikalarımızda bulunurluğu bu ülkede her alanda, her üründe sağlamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.