Hava Durumu

Bakan Noktayı Koydu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kalıcı yaz saati uygulamasına yönelik tartışmalara son noktayı koydu.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2022 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2022 14:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bakan Noktayı Koydu!

Son dönemlerde ülke gündemini meşgul eden yaz saati uygulamasıyla ilgili tartışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Normalde mevsimsel olarak değiştirilen saatin tasarruf amacıyla sabit kalması ve kış saati uygulamasına geçilmemesi eleştirilere konu oluyor.

Söz konusu tartışmaların ışığında değişip değişmeyeceği merakla beklenen uygulamadan yeni haber geldi. Milliyet’ten Mehtap Gökdemir’in haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

Kalıcı yaz saati uygulaması değişmeyecek

Milletvekili Burak Erbay’ın kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili soru önergesine yanıt veren Bakan Dönmez, mevcut uygulamanın değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı. Yapılan uygulamayı savunan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL’dir. Bununla birlikte, AB komisyonu tarafından üye ülkeler 28 Mart 2021’den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletilmiş olup, üye devletler bu yönde kararlarını kendileri alacaktır. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır.

(Kaynak:ShiftDelete)

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.