Hava Durumu

Bakan Koca uyardı! Çocuğunuzda bu belirtiler varsa dikkat!..

Strep-A bakterisi ile ilgili bakan koca sosyal medya hesaplarında açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2023 13:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bakan Koca uyardı! Çocuğunuzda bu belirtiler varsa dikkat!..

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da 3 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirmesine sebep olan ve ciddi enfeksiyonlara nedeniyle dünya çapında tedirginliğe yol açan Strep-A bakterisiyle ilgili bakan Koca sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundu.  
Eylül’den beri bu hastalığın görüldüğünü ifade eden Koca “Çocuğunuzun ani başlayan ateş, ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa; nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acili arayın veya Acil servise başvurun” dedi.
Sağlık Bakanı Koca, toplumda "beta" olarak bilinen "A grubu beta-hemolitik streptokok" ile ilgili vatandaşların aklındaki soruların giderilmesi amacıyla bir paylaşımda bulundu. 
Eylül ayından itibaren vakalar görülmeye başlandı
Sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Bakan Koca, şunları söyledi: Eylülden beri bazı Avrupa ülkelerinde A Grubu Beta-Hemolitik Streptokok vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır.
Bu belirtiler varsa 112 Acil Servisine başvurun  
İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşıcılık artık söz konusu değildir. Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acili arayın veya Acil Servise başvurun.
Hastalığı önlemenin en iyi yolu elleri bol su ve sabun ile yıkamak
Hastalığa yakalanan kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya göz temasında da kişi hastalığı alabilir.HastalığI önlemenin en iyi yolu, ellerin sıkça, sabun ve bol suyla yıkanmasıdır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.