Hava Durumu

Bakan Akar: İyi komşuluk ilişkilerinde diyalog çağrısı bir zafiyet değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın haksız, hukuksuz saldırgan eylemlerinin her birine gerekli karşılığı verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2022 18:42
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2022 18:42
Kaynak: İGF Haber
Bakan Akar: İyi komşuluk ilişkilerinde diyalog çağrısı bir zafiyet değil

İZMİR (İGFA) - Zorlu eğitimin ardından pilot olmaya hak kazanan Hava Kuvvetleri Komutanlığından 151 subay için Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında, “2020-2021 Dönemi Pilotaj Eğitimi Bröve ve Diploma Töreni” düzenlendi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar törene beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile katıldı.

Törendeki konuşmasında savunma ve güvenlik konularının yanı sıra Yunanistan ile son dönemde yaşanan gelişmelere de değinen Bakan Akar, Türkiye’nin Ege’de iyi komşuluk ilişkileri, dostluk, barış ve zenginliklerin adil paylaşımından yana olduğunu belirtti.

“Uluslararası hukuk, anlaşmalar ne diyorsa onların yerine getirilmesini istiyoruz.” ifadesini kullanan Bakan Akar; Türkiye’nin diyalog çağrılarının, davetlerinin karşılık bulamadığını belirterek, “Komşumuz Yunanistan’daki bazı siyasiler inatla, ısrarla sabah kalkıyor ‘Türkiye’ diyor, akşam yatıyor ‘Türkiye’ diyor. Düşmanca, provokatif eylem ve söylemlerini sürdürüyor. Bunların Yunan halkına da büyük zarar verdiğinin bilinmesini istiyoruz. Bazı emekli askerler, bazı siyasiler, üniversitelerdeki bazı öğretim görevlilerinin de bizim anlattıklarımızı anladıklarını ve orada dillendirdiklerini de memnuniyetle müşahede ediyoruz. Biz bir an önce diyaloğun, yapıcı ortamın sağlanmasını, verilen sözlerin yerine getirilmesini, anlaşmalara uyulmasını bekliyoruz. Binlerce ada içinde Türkiye’ye en yakın adalara üst düzey ziyaretler yaparak, birtakım törenlerle, eylemlerle, konuşmalarla bu tahriklerle bir yere varılamayacağını anlamalarını bekliyoruz” dedi.

Yunanistan’ın anlaşmalara aykırı bazı adaları silahlandırdığını belirten Bakan Akar, Türkiye’nin tehdit değil tam tersine güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefik olduğunu dile getirdi.

“Türkiye barış için daima bir adım önde olmuş, daima barış elini uzatmıştır" diyen Bakan Akar, "Bu barış elinin tutulmasının aynı zamanda bütün komşularımızın faydasına olduğunu da ifade etmek istiyoruz. İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde diyalog çağrısı bir zafiyet değil. Herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceğimizi, hakkımızı çiğnetmeyeceğimizi söylememiz de bir tehdit değil. Bunların anlaşılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELERİNİ BEKLİYORUZ

Terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar kararlılıkla devam edeceğini belirten Bakan Akar, “Başta Irak ve Suriye olmak üzere komşularımızın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu her ortamda ifade ediyoruz. Terör örgütü YPG’nin PKK’dan hiçbir farkı yok. Fakat bunlar dünya kamuoyunu aldatmak için isim değişikliği yapıyorlar. Birbirinden farkı olmayan bu teröristler kimlerden destek alırlarsa alsınlar bu destekleri yetmeyecek.” dedi.

En son teröristi etkisiz hâle getirmek için gerekeni yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Bakan Akar, “Üyesi olduğumuz NATO’nun da oradaki müttefiklerimizin de terörle mücadele konusunda aynı sorumluluğu paylaşmalarını ve NATO’ya karşı sorumluluklarını, bizim getirdiğimiz gibi yerine getirmelerini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.