Hava Durumu

Azer Bülbül sevenlerine müjde! Hayatı film oluyor!..

Arabesk fantezi müziğin merhum sanatçısı Azer Bülbül’ün hayatı beyazperdeye taşınıyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2023 15:02
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2023 15:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Azer Bülbül sevenlerine müjde! Hayatı film oluyor!..

Türk arabesk fantezi müzik ve halk müziği sanatçısı, söz yazarı, bestekâr ve oyuncu Azer Bülbül’ün hayatı film oluyor. Filmde sanatçıyı canlandırması için iki ünlü oyuncuya teklif götürüldüğü gündeme düştü. Peki Azer Bülbül'ü kim canlandıracak? İki yakışıklıya teklif gitti...

Dokunmayın Çok Fenayım, Yaralandın mı Ey Can, Yalan Olur, Ben Sana Vurgunum, Çoğu Gitti Azı Kaldı, Duygularım, İlle De Sen, Bir Güzele Gönül Verdim, Aman Güzel Yavaş Yürü gibi şarkıları, dillerden dile dolaşan ve ‘Titrek kral’ lakabıyla tanınan Türk arabesk fantezi müzik ve halk müziğinin ünlü sanatçısı Azer Bülbül, beyazperdede hayat bulacak.

Kaldığı otelde 2012 yılında otel odasında geçirdiği kalp krizi sonucu 44 yaşında hayata veda eden, arabesk müziği sanatçısı Azer Bülbül’ü canlandırması için iki yakışıklı oyuncu, Kıvanç Tatlıtuğ ve Cihangir Ceyhan’a teklif gitti.

AZER BÜLBÜL’ÜN HAYATI

Kars'ın Akyaka ilçesinde Terekeme bir anne ve Azeri bir babanın çocuğu olarak doğdu. Çok küçük yaşlarda halk ozanı Güney Yıldız'dan dersler aldı. Daha sonra ailesi ile Almanya'ya taşındı. Düğün salonlarında şarkı söylerken ünlü sanatçı Yıldız Tezcan tarafından keşfedildi. Yıldız Tezcan, ona Azer Bülbül adını verdi. Müzik yaşantısına 1984 yılında Uzelli Müzik etiketiyle çıkardığı "Garip Yolcu" albümü ile başladı. 1985 yılında Mavi Mavi Masmavi filmi ile ilk kez kameralar karşısına geçti. Halk müziği- arabesk tarzında "Esmerin Adı Oya", "Yalan Olur", "Güzel", "Fırat", "Ben Sana Vurgunum", "Bir Yudum Su", "Dağlara Yolculuk" albümleri ile müzik kariyerinde hızla yükselmeye devam etti.

Asıl çıkışı 1995 yılında Barış Müzik etiketiyle çıkardığı "Ben Babayım" adlı albümüyle yakaladı. Albümünde yer alan "Yaralandın mı Ey Can", "Dokunmayın Çok Fenayım", "Her An Her Şey Olabilir" ve "Çoğu Gitti Azı Kaldı" adlı parçaları popüler oldu.

Arabesk müzikte "Baba" ve şarkı söylerken titremesi nedeniyle "Titrek Kral" lakapları ile tanındı.

Azer Bülbül belki de bazıları için tek kasetlik zamanla kaybolan ünlülerden olacaktı ama; Ağıt, Zordayım, Kör Kurşun, Bana Düştü gibi tek kelimeyle klasik olacak albümlere imzasını attı. Artık sesini büyük kitlelere duyuran, milyonlarca hayranı olan ve şöhreti Türkiye sınırlarını aşan bir sanatçı oldu.

19 Şubat 1999'da asker kaçağı olduğu iddia edildi ve tecilinin 2001 yılına kadar sürdüğü tespit edildi. 22 Mart'ta birliğine gönderildi. 27 Eylül 2000'de askerliği bitti.

15 Şubat 2001'de kokain kullandığı tespit edilerek 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve cezası daha sonra paraya çevrildi. Üç yıl uyuşturucu tedavisi gördü. Bir röportajında Bülbül; "18 aydır temizim, artık o günleri anmak bile istemiyorum", dedi.

Tedavi sürecinde " Yalan Sevgiler", "Başımda Bela Var", "Ateş Düştüğü Yeri Yakar" albümleriyle hayran kitlesine hitap etti. Eski şarkılarını tozlu raflardan indirip "Seçmeler" adlı albümünde topladı. "Üzülmedim Ki" albümü dillerde dolanır oldu.2007 yılının sonlarına doğru çıkardığı "Kalemin Kırıldı" albümünde yer alan "Alıştım", "Dayanamıyorum", "Zoruna mı Gitti" parçaları dinleyenlerini mest etti. 2011 yılında son albümü Duygularım için stüdyoya geçti.

6 Ocak 2012'de kaldığı otel odasında kalp krizi sonucu 44 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul'a getirilerek Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı'na defnedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.