”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ayasofya’da Fetih programı düzenlendi!.

İstanbul'un fethinin 570. yıl dönümü nedeniyle Ayasofya Camii'nde sabah namazında kutlama programı gerçekleştirildi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı programda sabah namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 15:22
https://www.medyahabersitesi.com
Ayasofya’da Fetih programı düzenlendi!.

Sabah namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş İstanbul’un Fethiyle ilgili; “ Bazı şehirlerin fetihlerinin önemi vardır. İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur diyerek asırlar önce bu fethi müjdelemiştir. Bizde Fatih Sultan Mehmet Hanı ve  bu millet için canını feda eden şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz. 1453 yılında, Fatih Sultan Mehmet'e fetih nasip oldu. İşte o fetihten sonra İstanbul bir İslam şehri oldu. Ayasofya camiye çevrilerek, Akşemseddin Hazretleri'nin minberde hutbesiyle İslam şehri olarak İstanbul, bütün dünyaya ilan edildi. Ayasofya Camisi'nin, İslam ve insanlık tarihinde her zaman önemli bir yer olarak kabul edildi. 481 yıl boyunca burada fetihten itibaren Müslümanlar birlikte kıyama durdu. Birlikte rüku etti, birlikte secde etti. 86 yıl aradan sonra 24 Temmuz 2020 yılında elhamdülillah yeniden ibadete açıldı. Cenabıhak, Cumhurbaşkanımızdan razı olsun." dedi.
Programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program, Erbaş'ın duasının ardından sona erdi.

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.