Hava Durumu

Avukatlar'dan adalet vurgusu !

Niğde Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunarak adalet vurgusu yaptı. 

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2023 11:48
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2023 11:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Avukatlar'dan adalet vurgusu !

5 Nisan Avukatlar Günü kapsamında Niğde Barosu Başkanlığı tarafından bugün sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. 
Avukatlar Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Niğde Baro Başkanı Av. Emin Alper Öztürk, yaklaşık 50 bin insanımızın hayatını kaybettiği depremlere vurgu yaparak; "121 meslektaşlarımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz" dedi. 
Deprem bölgesinde 20 bine yakın avukatın afetten doğrudan etkilendiğine değinen Öztürk, avukatların ağır koşullar altında çalıştıklarını ancak bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduklarını belirtti. 
"Savunma makamı olumsuzluklara rağmen hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalacak"
Niğde Baro Başkanı Av. Emin Alper Öztürk, Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında yaptığı açıklamalarda şunlara değindi; "Başta deprem bölgesi olmak üzere, vatandaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlardır. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğunun bilinciyle; depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için TBB’ nin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir. 
Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz.  Savunma makamı, tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de vatandaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.
Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz. 
Umudu yeniden büyüten tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun!" 
Etkinlikler 3 gün boyunca devam edecek 
Etkinlikler bugün akşam saat 21.00'da Niğdeli avukat ve çocuklarına özel sinema filmi ile devam edecek. Yine Avukatlar Günü kapsamında 6 Nisan Perşembe günü saat 21.00'da Kültür Merkezinde Tiyatro Gösteri ve 7 Nisan Cuma günü saat 14.30'da Hatıra Ormanı'na ağaç dikimi etkinlikleri yapılacak. 

Haber Murat Karakaya 
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.