Hava Durumu

ATAUZDER: Kanunla verilen hakkımızı istiyoruz!

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) dernek başkanı Mustafa Gündeşli, yaptığı basın açıklamasıyla atanamayan uzman çavuşların yaşadığı mağduriyetleri dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2023 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2023 15:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
ATAUZDER: Kanunla verilen hakkımızı istiyoruz!

6 Mart 2023 tarihinde kurulan ve meslekten herhangi bir sebeple ayrılan uzman çavuşların sorunlarını dile getiren Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Başkanı Mustafa Gündeşli, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasıyla yaşadıkları sorunlara çözüm getirilmesi gerektiğini belitti. Açıklamasında; ''3269 Sayılı Uzman Erbaş kanununa tabi görev yapmış, sağlık niteliğini kaybetmiş ve ya kendi isteğiyle uzman çavuşluk mesleğinden ayrılmış Uzman Çavuş’ların kanunen kazanılmış haklarının yasal olarak takibini yapmak ve Terörle Mücadele’de görev yapan ve bu kutsal görevleri esnasında yaralanma veya uzvunu kaybetme sonucunda, yasayla kendilerine Gazilik unvanı verilmeyen kahramanlarımız ile vazife malullerinin yasal haklarını takip etmek ve destek vermek olacaktır.'' diyen Gündeşli konuşmasının devamında şunları söyledi;

''29 Ocak 2016 tarihinde Uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için iki hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir, hükmü değiştirilerek “en az yedi hizmet yılı” tamamlama şartı getirilmiştir. 29 Ocak 2016 yılından önce göreve başlamış olup; iki yıldan fazla görev yapıp ayrılan kişiler, hak kaybı yaşamaktadır. Zira kanun değişikliğinden önceki tarihte bu kişilerin hukuken kazanılmış hakkı mevcut olmakla korunması gerekmektedir. Eski haliyle kanunda açık bir şekilde belirtilen iki yıl görev yapmış olmak kaydıyla memuriyet hakkı kazanılmıştır denilmektedir. Ancak günümüzde uzman çavuşların hangi tarihler arasında görev yaptığına bakılmaksızın kamu kurumlarına yapılan başvurularda yedi yıl görev süresi istenilmektedir. Halbuki emsal kararlar olduğu halde yedi yıl şartı öne sürülmektedir. Yine 29.01.2016 tarihinde 3269 sayılı Uzman erbaş kanununda yapılan değişiklik ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92.maddesi hükmünden yararlanabilmek için gerekli yedi yıllık hizmet süresini tamamlamış ve bu suretle meslekten ayrılmış olan uzman çavuşlarımız ise başvuru yaptıkları bütün kamu kurum ve kuruluşlarından açık kadro yoktur yanıtını almakta, kanun maddesi yok sayılmaktadır.

REFERANS DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ!

Bazı yerlerde kanunda yer alan bu maddeye uyulmadığını belirten Mustafa Gündeşli kanuna değil referansa bakıldığını ifade ederek; ''Referansı olan meslekten ayrılmış uzman çavuşların kadroya alınması referansı olmayan uzman çavuşların ise türlü bahanelerle kadroya alınmaması kanunun referans ile çalıştığının ispatıdır. Bu haksızlığa dur demek için ve kanun önünde hakkımızı alana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz.'' Dedi.

Kazanılmış haklarının teslim edilmesine önemle vurgu yapan ATAUZDER Başkanı Mustafa Gündeşli;  ''Bizler, hakkımız olmayan hiçbir davanın peşinde değiliz. Bu zor süreçte, çoğu silah arkadaşlarımızın maddi imkansızlıklar sebebiyle yuvası dağılmış, çoğu silah arkadaşımızın aile düzeni bozulmuştur. Silah arkadaşlarımız kaderine terk edilmiştir. Görevinden ayrılmak zorunda kalan her uzman çavuşun acı bir hikayesi vardır. Keşke imkanımız olsa kendilerinden dinlemiş olsaydık. Söyleyecek çok söz, dinleyecek çok hikaye vardır. Var olan hakkımız için sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz.'' Dedi.

Son olarak ''Atanamayan Uzman Çavuşlar olarak iki yıl görev yapmış olanlar dahil; yaş, kilo ve boy gözetmeksizin kanun hükmünde kararnameyle devlet kurumlarına genel atama talep etmekteyiz.'' diyen ATAUZDER Başkanı Mustafa Gündeşli, kazanılmış haklarının kendilerine teslim edilmesini istedi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.