Hava Durumu

Atatürk'ün Niğde'ye gelişinin 90. yılı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 5 Şubat 1934 tarihinde yaptığı Niğde ziyareti, yıl dönümünde kutlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 15:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Atatürk'ün Niğde'ye gelişinin 90. yılı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Niğde'ye gelişinin 90. yılı kutlamaları kapsamında Niğde Tren Garından, Cumhuriyet Meydanına kadar vatandaşlar ve protokol üyeleri tarafından yürüyüş gerçekleştirilecek. Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı'na çelen sunulmasının ardından Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, günün anlamına uygun konuşma gerçekleştirecek. Ardından Şeref Defterinin imzalanmasıyla beraber Niğde Belediyesi Kültür Merkezinde sergi açılışı gerçekleştirilecek. 

ATATÜRK'ÜN NİĞDE'YE GELİŞİ

5 Şubat, savaş zamanı işgal görmemiş ve Milli Mücadele döneminde Atatürk'ün yanında yer alarak ülke'nin kurtarılmasında etkin rol oynayan Niğdeliler için bir onur günüdür.

Atatürk'ün Niğde’ye Milli Mücadele döneminde geldiği bilinmektedir. Niğde, Bor, Ulukışla’da toplantılar yaptığı da farklı kaynaklarda yer almaktadır. Atatürk'ün örgütlenme sürecinde gerçekleştirdiği Niğde gezileri genelde gizlice yapılmış gezilerdir. 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi döneminde Niğde'nin sancak merkezi olarak önemli bir konumu vardı. Bugün il olan Nevşehir ile Aksaray’da o yıllarda Niğde'ye bağlıydı. Bor ve Ulukışla ile Nevşehir iline bağlı olan Gülşehir (Arapsun) ve Ürgüp ile Niğde, 20. Kolorduya bağlı 11. Tümen karargah merkezi özelliğini taşıdığı için Milli Mücadele döneminin önemli konumlarından biriydi.

Haber: Sevilay Arıkan

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.