Hava Durumu

Atatürk'ün Niğde'ye gelişinin 90. yıl dönümü kutlandı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Niğde'ye gelişinin 90. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Tören öncesi Niğde Valisi Cahit Çelik ve beraberindeki protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş, Niğde Tren Garından tören alanına kadar kortej eşliğinde yürüdüler.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 15:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Atatürk'ün Niğde'ye gelişinin 90. yıl dönümü kutlandı

Kortejin Cumhuriyet Meydanı’na varmasıyla başlayan törene, Vali Cahit Çelik, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Baro Başkanı Sayın Emin Alper Öztürk, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı Albay Gürol Okyar, İl Genel Meclis Başkanı Nusret Teksin, STK ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Çelik ve Başkan Özdemir’in Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.   Niğde Belediye Başkanı Sayın Emrah Özdemir’in günün anlam ve önemine değinen konuşmayı yapmasının ardından şiirler okundu. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törenin son bulmasının ardından Vali Cahit Çelik ve protokol üyeleri, Niğde Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Atatürk ve Niğde’ konulu fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştiren Vali Çelik ve Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, daha sonra Şeref Defterini imzaladılar.

Niğde Valisi Cahit Çelik Şeref Defterine yazdığı satırlarda şu ifadelere yer veridi; Niğde’mize teşriflerinizin 90. Yıldönümünü kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşıyor, şahsınızı saygı ve minnetle anıyoruz. Tarihinde işgal görmemiş Niğde’miz Millî Mücadele döneminde yüce şahsınızın yanında yer alarak ülkemizin kurtarılmasında etkin rol almıştır.

Niğde Tümeni ve Niğdeli gönüllüler, Ulukışla – Pozantı hattında destanlar yazmış Pozantı’dan öteye düşmana yol vermemişlerdir. “Benim Niğde’ye karşı alakam büyüktür Niğde Milli Zaferin kazanılmasında en büyük dayanaklarımızdan biriydi. Niğdelileri her zaman sevmişimdir” sözlerinizde bahsettiğiniz hemşerimizle buluştuğunuz 5 Şubat 1934, İlimiz için tarihi bir gün olmuştur. Niğde’mizi teşriflerinizle onurlandırdığınız günün yıldönümü olan bu 5 Şubat gününde de her zaman olduğu gibi aramızda ve kalbimizdesiniz

Her türlü zorluğa rağmen vatan kıldığınız ülkemizi ve cumhuriyetimizi hedef gösterdiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve aziz milletimize en iyi şekilde hizmet ederek “Türkiye Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda gece, gündüz, demeden yılmadan usanmadan var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta siz ve silah arkadaşlarınız olmak üzere, Aziz Şehitlerimize rahmet diliyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Ruhunuz şad olsun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.