Hava Durumu

Atanamayan Uzmanlar Derneği açılışı gerçekleşti

Kısa adı ATAUZDER olan Atanamayan Uzmanlar Derneği, Ankara'da Merkez Şubesinin açılışını gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2023 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2023 10:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Atanamayan Uzmanlar Derneği açılışı gerçekleşti

Atanamayan Uzman Derneği (ATAUZDER) Ankara'da açılışını gerçekleştirdi. Sincan'da gerçekleşen açılış törenine Milli Yol Partisi Genel Sekreteri Haşim Yanar, Yeniden Refah Partisi Genel Sekreter  Yardımcısı Bülent Osman Osmanağaoğlu, milletvekili adayları, STK temsilcileri ve davetliler katıldı. Açılış töreninde konuşan ATAUZDER Başkanı Mustafa Gündeşli, görevinden bir sebeple ayrılmış olan ve atanamayarak mağduriyet yaşayan uzman çavuşlar için KHK ile atama beklediklerini belirtti. Mustafa Gündeşli'nin konuşmalarından öne çıkanlar şöyle;

“Derneğimizin Kuruluş Amacı, 3269 Sayılı Uzman Erbaş kanununa tabi görev yapmış, sağlık niteliğini kaybetmiş ve ya kendi isteğiyle uzman çavuşluk mesleğinden ayrılmış Uzman Çavuş’ların kanunen kazanılmış haklarının yasal olarak takibini yapmak ve Terörle Mücadele’de görev yapan ve bu kutsal görevleri esnasında yaralanma veya uzvunu kaybetme sonucunda, yasayla kendilerine Gazilik unvanı verilmeyen kahramanlarımız ile vazife malullerinin yasal haklarını takip etmek ve destek vermek olacaktır. 29 Ocak 2016 tarihinde Uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için iki hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir, hükmü değiştirilerek “en az yedi hizmet yılı” tamamlama şartı getirilmiştir. 29 Ocak 2016 yılından önce göreve başlamış olup, iki yıldan fazla görev yapıp ayrılan kişiler, hak kaybı yaşamaktadır. Zira kanun değişikliğinden önceki tarihte bu kişilerin hukuken kazanılmış hakkı mevcut olmakla korunması gerekmektedir. Eski haliyle kanunda açık bir şekilde belirtilen iki yıl görev yapmış olmak kaydıyla memuriyet hakkı kazanılmıştır denilmektedir. Ancak günümüzde Uzman çavuşların hangi tarihler arasında görev yaptığına bakılmaksızın kamu kurumlarına yapılan başvurularda yedi yıl görev süresi istenilmektedir. Halbuki emsal kararlar olduğu halde yedi yıl şartı ısrarla öne sürülmektedir.

KANUN VAR AÇIK KADRO YOK!

29.01.2016 tarihinde 3269 sayılı Uzman erbaş kanununda yapılan değişiklikle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92.maddesi hükmünden yararlanabilmek için gerekli yedi yıllık hizmet süresini tamamlamış ve bu suretle meslekten ayrılmış olan uzman çavuşlarımız ise başvuru yaptıkları bütün kamu kurum ve kuruluşlarından açık kadro yoktur yanıtını almakta, kanun maddesi yok sayılmaktadır. Kanun referansla çalışır hale gelmiştir. Referansı olan meslekten ayrılmış uzman çavuşların kadroya alınması referansı olmayan uzman çavuşların ise türlü bahanelerle kadroya alınmaması kanunun referans ile çalıştığının ispatıdır. Bu haksızlığa dur demek için ve kanun önünde hakkımızı alana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.