Hava Durumu

Asırlık ''Helva Şenliği'' geleneği bu yılda gerçekleşti

Niğde merkeze bağlı Yeşilburç köyünde 134 yıl geçmişe sahip olan ve geleneksel hale getirilen Helva Şenliği, bu yıl da coşkuyla gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 12:28
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 12:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Asırlık ''Helva Şenliği'' geleneği bu yılda gerçekleşti

Mübadele ile Yunanistan’dan ülkemize gelen Türklerin yerleştirildiği Niğde’nin Yeşilburç köyünde 134 yıldır düzenlenen Helva Şenliği, saygı duruşu ve ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından dualar edildikten sonra Yeşilburç köyünün Osmanlı döneminde de özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Niğde Valisi Cahit Çelik; "Bu köyde yaşayan vatandaşlarımız 100 sene önce Selanik'e 175 kilometre uzaklıktaki Kirifçe köyünde yaşıyorlardı. Lozan Antlaşması çerçevesinde de orada yaşayan Müslüman Türk vatandaşlarımız önce İzmir'e, daha sonra Isparta'ya, akabinde de Niğde sınırları içerisindeki Uluağaç, Taşlıca köyleri ile en sonunda burayı mesken edindiler. Türk soylu vatandaşların mübadele döneminde ne sıkıntılar yaşadığını, burada yaşayan vatandaşlarımız dedelerinden, ninelerinden dinlemişlerdir. Osmanlı döneminde de bu köyümüz bölgenin en önemli, en zengin köylerinden bir tanesiydi. Bugün de baktığımız zaman bu köyümüz gerçekten hem il merkezine yakınlığı, hem taşıdığı turizm potansiyeli anlamında da en güzel, en önemli köylerimizden bir tanesi. Biz de burada görev yaptığımız süre içerisinde köyümüzün bu turizm potansiyelini daha ilerilere taşıyacak adımlar atacağız" dedi.
"Yeşilburç köyünü dünyaya tanıtacağız" diyen Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise, bölgenin turizmini geliştirmek için yapılacak yatırımlardan söz etti. Özdemir, "Başta burada Kilise Camii dönüşümü, yürüyüş parkuru, sokaklardaki yenileme ile Yeşilburç hak ettiği değere ulaşacak. Yakın bir zaman içerisinde yolu yeniliyoruz. Bu bölge gerçekten Niğde'nin en gözde bölgesi, doğasıyla, tarihiyle çok kıymetli. İnşallah bu bölgeyi ülkemiz açısından da çok kıymetli bir hale getireceğiz’’ diye konuştu.
Yeşilburç Mahallesi Muhtarı Cihan Tuna ise, 100 yılı aşkın süre önce yapılmaya başlayan şenliklerin köy halkına sağlık ve bereket getirmesini diledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.