Hava Durumu

Aman dikkat!.. Niğde için Valilik’ten sıcak havalara uyarı!..

Niğde Valiliği, yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirterek yaşlı, hasta ve çocukların tedbirli olmalarını istedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2023 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2023 18:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Aman dikkat!.. Niğde için Valilik’ten sıcak havalara uyarı!..

Konuyla ilgili açıklama yapan Niğde Valiliği; “Yaz aylarının gelmesiyle beraber Niğde’de ve bölge illerde yaşanan aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir.

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta, metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamakta zorlandı. Aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamamaktadır.

Aşırı sıcaklık insan vücudunda sıcak vurgunu (çarpması) denilen tuz ve su kaybıyla ortaya çıkan ağır hastalıklara ve yükselen vücut ısısı ile de beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilecektir.

Yaşanan aşırı sıcaklıklarda en çok etkilenenler yani risk altında olanlar; çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları, kronik hastalığı olanlar ile farklı cilt hastalığı olanlardır.

AŞIRI SICAKLARDAN KORUNMA TEDBİRLERİ NELERDİR?

Genel Korunma; Günün en sıcak saatleri olan 10-16 arası mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giyseler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidir.

Fiziksel aktivite (spor) yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir, her bir saatlik spor için en az 2-3 bardak sıvı alınmalıdır.

Risk altındaki bireyler güneş ve sıcak çarpması yönünden yakınları tarafından günde en az iki kez izlenmelidir.

Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalı.

Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmeli.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

BESLENME VE SIVI ALIMINA DİKKAT!..

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla sıvı alınmalıdır. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 bardak) sıvı tüketilmelidir.

Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Ayrıca kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içeceklerin vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı unutulmamalıdır.

Mide rahatsızlıklarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

Yağlı ve kızartılmış besinlerden kaçınılmalıdır.

Vücut direncini artırmak ve yeterli miktarda vitamin-mineral alınımını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.” ifadelerine yer verdi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.