Hava Durumu

Akaryakıta okkalı bir zam daha! litresi 40 lirayı aştı...

Akaryakıta zam gelmeye devam ediyor. Bu kez gelen zam, kontak kapattıracak cinsten.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 10:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Akaryakıta okkalı bir zam daha! litresi 40 lirayı aştı...

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış son dönemde sürücülerin tadını kaçırırken, bu gece de motorine okkalı bir zam daha geldi. 2 lira 3 kuruşluk artışın pompaya yansımasıyla, İstanbul'da motorinin litresi 40 lirayı aştı.

LİTRE FİYATI 40 LİRAYI AŞTI

Zamla birlikte motorinin litresi İstanbul'da 40 lira 3 kuruşa, Ankara'da 40 lira 57 kuruş, İzmir'de ise 40 lira 75 kuruşa çıktı.

FİYAT 4 AYDA 2 KATTAN FAZLA ARTTI

Akaryakıt fiyatlarına son dönemde üst üste zamlar geldi. Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimler öncesi benzinin litresi 19 lira seviyelerinde, motorin litre fiyatı ise 18 lira seviyelerindeydi. 4 aylık sürede akaryakıt fiyatları 2 kattan fazla arttı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.