Hava Durumu

Adresiniz değişebilir, Niğde’de mahalleler birleşti!..

Niğde Belediye Meclisinin 2023 Yılı Toplantı Döneminin, 1 Ağustos 2023 tarihli Birleşim Gündeminde alınan kararla, Niğde Merkez'de 26 olan mahalle sayısı 14’e düşürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2023 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2023 12:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Adresiniz değişebilir, Niğde’de mahalleler birleşti!..

Niğde Belediye Meclisi'nin 2023 Yılı Toplantı Dönemi'nin Ağustos Toplantısı'nın, 1 Ağustos 2023 tarihli Birleşim Gündeminde alınan kararla Niğde’de bazı mahalleler birleştirildi.


Niğde Belediye Meclisi'nin, 7 Temmuz 2023 tarihli ve 87 no’lu kararı ile, muhtelif mahallelerde, mahalle nüfusunun çeşitli gerekçelerle azalması nedeniyle il sınırları dahilinde bulunan, mahalle sınırlarında ve kısmen isimlerinde 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 9. Maddesine istinaden değişiklik yapılarak İmar Komisyon raporu müzakere edilerek karara bağlandı. 


Niğde Belediyesi'nin aldığı bu karar, mahallelerdeki nüfus azalışı ve hizmetlerin götürülmesi gibi sebepler dikkate alınarak alındığı bildirildi. İmar komisyonunun çalışmaları ve hazırladığı rapor, bu adımların bir sonucu olarak ortaya çıktı.


Karara göre birleştirilen mahalleler ve kaldırılan mahalleler ise şöyle belirlendi; 
-Kampüs alanı Fertek Mahallesinden ayrılarak ve diğer sınırlarını koruyarak Fertek Mahallesi sınırları oluşturuldu.
-Bor yolu sınır alınarak kuzeyi Aşağı Kayabaşı Mahallesi olarak belirlendi.
-Bor yolunun güneyi, kampüs alanı ve Selçuk Mahallesi’nin bir kısmı birleşerek Sarıköprü Mahallesi sınırları oluşturuldu.
-Selçuk Mahallesinin bir kısmı kopartılarak diğer alanlarda sınırları korunarak Selçuk Mahallesi oluşturuldu.
-Şahinali Mahallesinin bir kısmı alınarak ve İlhanlı Mahallesinden bir kısım kopartılarak İlhanlı Mahallesi sınırları oluşturuldu.
-Şahinali Mahallesi’nin ve İlhanlı Mahallesinin bir kısmı alınarak Nar Mahallesinin yeni sınırları oluşturuldu.
-Şahinali Mahallesi ve Efendibey Mahallelerinin bir kısmı ile Şahsüleyman Mahallesinin tamamı alınarak Şahsüleyman Mahallesi sınırları oluşturuldu. 
-Eskisaray, Burhan, Alaaddin, Songur, Saruhan, Balhasan, Kale, Ahipaşa, Sırali, Çayır ve Esenbey Mahallelerinin tamamı ile Şahinali Mahallesinin bir kısmı alınarak Kale Mahallesi olarak belirlendi.
-Efendibey Mahallesi sınırlarından bir kısım kopartılarak yeni Efendibey Mahallesi sınırı oluşturuldu.
-Efendibey, Şehitler, Yenice, Dere ve İnönü Mahallelerinin bir kısmı alınarak Şehitler Mahallesi sınırları oluşturuldu.
-İnönü, Dere ve Yenice Mahallelerinin bir kısmı alınarak yeni İnönü Mahallesi sınırları belirlendi.
-Yukarı Kayabaşı Mahallesinin bir kısmı kopartılarak ve Aşağı Kayabaşı Mahallesi sınırlarından bir kısım alınarak yeni Yukarı Kayabaşı Mahallesi sınırları belirlendi.
-Hamamlı Mahallesinin tamamı, Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallelerinin bir kısmı alınarak yeni Kayardı Mahallesi sınırları oluşturuldu.
-Kumluca Mahallesinin tamamı ile Fertek ve Aşağı Kayabaşı Mahallelerinin bir kısmı alınarak yeni Kumluca Mahallesi sınırları oluşturuldu.
Buna göre Niğde’de bulunan mevcut mahalleler; Ahipaşa Mahallesi, Alaaddin Mahallesi, Aşağı Kayabaşı Mahallesi, Balhasan Mahallesi, Burhan Mahallesi, Çayır Mahallesi, Dere Mahallesi, Efendibey Mahallesi, Esenbey Mahallesi, Eskisaray Mahallesi, Fertek Mahallesi, Hamamlı Mahallesi, İlhanlı Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kale Mahallesi, Kumluca Mahallesi, Nar Mahallesi, Saruhan Mahallesi, Selçuk Mahallesi, Sırali Mahallesi, Songur Mahallesi, Şahinali Mahallesi, Şahsüleyman Mahallesi, Şehitler Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yukarı Kayabaşı Mahallesi.
Alınan karar doğrultusunda Niğde’de ki yeni mahalleler; Aşağı Kayabaşı Mahallesi, Efendibey Mahallesi, Fertek Mahallesi, İlhanlı Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kale Mahallesi, Kayaardı Mahallesi, Kumluca Mahallesi, Nar Mahallesi, Sarıköprü Mahallesi, Selçuk Mahallesi, Şahsüleyman Mahallesi, Şehitler Mahallesi, Yukarı Kayabaşı Mahallesi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “Belediyemiz konu ili ilgili olarak, imar komisyonuna ek süre vererek, mahalle sınırlarında ve isimlerinde değişiklik yapılması için çalışmaların yapılmasını sağladı. İlgili mahallelerdeki nüfus azalışı, yerleşim planlarının yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurdu. Belediye Meclisi, bu ihtiyaca cevap vermek adına imar komisyonuna ek süre tanıdı. İmar komisyonu, verilen süre içerisinde çalışmalarını sürdürerek İmar Komisyon raporunu hazırladı. Rapor, Belediye Meclisimiz tarafından müzakere edildi ve karara bağlandı. Yapılan değişiklikler, ilgili mahallelerin sınırlarında ve kısmen isimlerinde gerçekleşti. Bu değişiklikler, nüfus azalışı ulaşım, nüfus yoğunluğu ve hizmetlerin planlanmasına bağlı olarak mahallelerin yerleşim planlarının güncellenmesini sağladı. Belediyemizin bu kararı, mahallelerdeki nüfus azalışının yanı sıra, halkın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yerleşim planlarının güncellenmesine yönelik bir adımdır. Bu değişikliklerin, ilgili mahallelerin daha iyi bir yaşam alanı oluşturmasına katkı sağlaması ve nüfus azalışının etkilerini en aza indirmesi beklenmektedir. Belediyemiz tarafından, halkın memnuniyetini ve yaşam kalitesini artırmak adına böyle bir çalışma yapılmıştır.” ifadelerini yer verdi.

Haber / Rabia Keser

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.