Hava Durumu

Adem, Atatürk'ün Niğde ziyaretini anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 5 Şubat 1934 tarihinde Niğde'ye yaptığı ziyaretin detaylarını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2022 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2022 13:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Adem, Atatürk'ün Niğde ziyaretini anlattı

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem 5 Şubat 1934 tarihine dair yayınladığı basın metninde şu ifadelere yer verdi: 

Atatürk, Niğde’ye ilk olarak 5 Şubat 1934’te gelmiştir. Bu gezi aslında şöyle başlamıştı;

1 Şubat 1934 sabahı Atatürk, yanında Prof. Afet İnan, milletvekillerinden Kılıç Ali, Ruşen Eşref (Ünaydın), Falih Rıfkı Atay, Edip Servet Tör ile birlikte otomobillerle Kırşehir’e gelmiş, buradan Yozgat’a ve Kayseri’ye geçmişlerdi. 5 Şubat 1934 günü öğleden sonra Atatürk, yanına Kayseri Kolordu Komutanı Abdurrahman Nafiz Gürmen ve 41. Tümen Komutanı Ali Rıza Altunkal’ı da alarak, Niğde’ye hareket etmiş, gece saat 20.30’da Niğde’ye gelmişlerdi. Niğde, o gece tümüyle istasyondaydı. Niğde Valisi Ziya Tekeli, C.H.P. Başkanı Dr. Hüseyin Ülkü, Belediye Başkanı Mustafa Soylu, Niğde Milletvekili Halit Mengi ile Niğde ileri gelenleri, öğretmen ve öğrenciler, kalabalık bir halk topluluğu Atatürk’ü coşkun gösterilerle karşıladılar.


Trenden inen Atatürk’e görülmemiş bir tezahürat yapılmış, Atatürk karşılayıcıların ellerini sıkmış, askeri birliği, öğrencileri, halkı selamlamıştır. İstasyon çıkışında konuklar otomobillere binerek doğru Halkevi’ne gelmişlerdi. Halkevi’ne geçerken, sokakları dolduran kadın, erkek bütün Niğde halkı, Gazi’yi görmek, sevgili büyüğüne karşı duyduğu hasreti gidermek istiyor ve büyük bir heyecan içinde durmaksızın alkışlıyorlardı. Muhteşem bir karşılamaydı bu...”


Niğde Halkevi bayraklarla donatılmış ve Atatürk için hazırlanmıştı. Eczacı Naim Eren, Atatürk’ü ve beraberindekileri önce salona almış ve bir “Hoş Geldiniz!” konuşması yapmıştı. Daha sonra bir öğretmen ve bir öğrenci konuşmuş, Atatürk, Halkevlerinin önemi ve millî kültüre yardımı üzerinde kısa bir konuşma yaparak şöyle seslenmiştir:
“Milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu, mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek, işte bu milli kültürümüz demiştir.

Ertesi sabah, 6 Şubat 1934 Perşembe günü Atatürk ve beraberindekiler Vilayet’i ziyaret etmişlerdi. Vali, ilin sorunları hakkında bilgi vermiş, bu arada, o günlerde Niğde ve çevresine yerleştirilen Rumeli göçmenlerinin durumlarının çok iyi olduğunu, her birisinin işleriyle meşgul bulunduklarını söylemişti.


Halk temsilcileri Niğde’ye fabrika istiyorlardı. İplik fabrikası, meyve suyu fabrikası bu dilekler arasındaydı.


Vilayet’ten Niğde İstasyonu’na gelen Atatürk, Niğdelilere veda ettikten sonra trenine bindi. Ulukışla üzerinden Çiftehan’a gidiliyordu.


Çiftehan İstasyonu’nda kısa bir mola veren Atatürk, eski ve bakımsız kaplıcayı yerinde görmüş, üzülmüştü. Niğde Valisi Tekeli’ye, kaplıcanın Özel İdare’ce onartılarak işletilmesi emrini verdi.


Niğde Valisi, Niğde Milletvekili ve ileri gelenlerine Çiftehan’da veda eden Atatürk, Ereğli, Karaman, Konya, Eskişehir üzerinden Ankara’ya dönüyordu.


O günden sonra biz Niğdeliler 5 Şubat gününü “Atatürk’ün Niğde’ye Gelişleri” günü olarak her yıl törenlerle kutladık. Bu vesile ile dün Samsun ilimizde Atatürk anıtına yapılan çirkin saldırıyı şiddet ile kınarken, Türk milletinin iç karışıklık çıkarmak için fırsat kolayanlara geçit vermeyeceğini ve her Türk evladının başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz sadakatle bağlı olduğunu göstercek ve ülkesinin ilerlemesi için gösterdiği yolda ilerleyecektir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.