Hava Durumu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Niğde’de Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle resim sergisi ve ilgili kurumlarca bilgilendirici stantlar açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 16:13
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2022 09:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Niğde’de Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Niğde Valiliği öncülüğünde düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri Niğde İl Kültür Merkezinde düzenlenen resim sergisi ile başladı.

Türkiye’de mesleklerinde önemli isim yapmış kadınların Niğde Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından resmedildiği 51 eserin yer aldığı sergi protokol üyeleri ve davetliler tarafından gezildi.

Sergi ile ilgili bilgi veren Niğde Güzel Sanatlar Lisesi Müdür Yardımcısı Ömer Erdoğan, “Böylesine önemli bir günde bizler de katkı sunup kadın haklarına yönelik destek vermek istedik.Ülkemizde ismi bilinen kadınlarımızın hayat hikayelerini paylaştık, resmekttik. 55 eserin yer aldığı sergimiz 1 hafta boyunca açık olacak.’’dedi.

Serginin ardından Şadırvan Parkta kurumların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının kadınları bilgilendirici standlar ziyaret edildi.

Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Başta eşim, annem, şehit ailelerimizin kadınlar gününü kutluyorum. 1921 yılından bu yana ülkemiz ve dünyada kutlanan bu gün önem arzediyor. Kadınlara değer vermeyen bir toplumun gelişmiş bir toplum olmasından bahsedemeyiz. Bu günün ve etkinliğin amacı da kadınlarımızın toplumda yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekmek. Kadınların haklarını statülerini daha yükseltmek amaçlanmakta. Ülkemiz bu konuda öncü bir ülke. 1934 yılında kadınlara yönelik olarak seçme ve seçilme hakkı verilmiş. İlk kadın belediye başkanımız 1950 yılında seçilmiş, ilk kadın bakanımız 1974 yılında olmuş. Her geçen gün kadınlarımızın toplumda statüsü yükselmekte. Son 20 yıla baktığımızda da kadınlarımızın mecliste daha çok yer aldığını görüyoruz. İnşallah kadınlarımız toplumumuzun her alanında yer almaya devam edecekler.” dedi.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadınlarımızın açtığı stantları dolaşıyoruz. Bu günü olduğu kadar anlamlı kılmaya çalışıyoruz. Belediyemizde de kadınlarımız için her konuda yardım alabilecekleri bir danışma açmıştık. 8 Mart Kadınlar Günü de maalesef hayatını kaybetmiş kadınlardan oluşmuş bir gün. Bizler de böyle bir günü anlamlı kılmaya çalışıyoruz. Bugün toplumdaki kadınlarımızı çok daha güçlü daha çok yer edinen kadınlar olmaları için gayret gösteriyoruz. Kadınlarımızın bu özel gününü kutladık. Çiçek dağıttık. Tabi kadına yönelik şiddete de karşı çıkıyoruz. Belediyemizde sosyolojik, psikoloji ve hukuki olarak kadınlarımıza yönelik hizmet vermek için danışma meclisi açtık. Kadınlarımıza yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.